Liga NationalaHandbal

Vâlcea, sare pe rana echipei din Zalău! Trupa lui Tadici a avut 6 aruncări de la 7 metri ratate din 12 acordate!

Joi după-amiază, SCM Rm. Vâlcea a avut deplasare la Zalău. Ultima întâlnire din Sala ”Gheorghe Tadici” dintre Vâlcea și formația sălăjeană s-a lăsat cu scandal. Gazdele au câștigat, iar oaspetele au acuzat maniera de arbitraj și jocul dur. Acum, nu a mai fost la fel. Elevele lui Bent Dahl au obținut o victorie categorică, fără dubii, desprinzându-se în câștigătoare încă din primele 30 de minute. Au avut și un ajutor de nădejde în tribună. Un autocar plin cu suporteri a făcut deplasarea la Zalău. Au fost ”vioara întâi” în tribună.

Gazdele au condus doar în primul minut. Vrabie a deschis scorul. S-a mers de la egal la egal până în minutul 10. În această perioadă, SCM s-a desprins o dată la două goluri, dar Zalău a egalat (6-6). Fujita, pe contraatac, a readus formația vizitatoare pe plus. Apoi, două aruncări de la 7 metri transformate de Glibko au făcut ca avantajul favoritelor să crească la 3 (6-9). Daniela Marin, transferată la Zalău de la Vâlcea, a marcat pentru 7-9, dar Vâlcea nu a lăsat garda jos. S-a descurcat bine și în inferioritate numerică, chiar dublă la un moment dat. În minutul 24, ”roș-albastrele” ”omorâseră” meciul. Conduceau cu 15-10 și nu mai aveau motive de îngrijorare. Glibko a fost iar în zi bună. Au ajutat foarte mult și portarii. Hosu a apărat o aruncare de la 7 metri. Roch a fost mai mult decât inspirată în situații clare. A scăpat fără gol chiar și la alte două aruncări de la 7 metri. Pe una a apărat-o, iar la alta, mingea a lovit bara. În total, pe tot parcursul întâlnirii, au fost acordate gazdelor 12 aruncări de la 7 metri, dintre care jumătate au fost ratate de elevele lui Gheorghe Tadici. După primul mitan s-a consemnat 18-13 pentru Vâlcea, care a menținut ritmul în partea secundă.

Din minutul 42, gazdele nu s-au mai putut baza pe Bianca Berbece. Handbalista formată la Chimia Rm. Vâlcea, de Nicoleta Lazăr, a primit a treia eliminare de două minute și implicit cartonașul roșu. SCM a pus sare pe rana Zalăului. La final, diferența a fost de șapte goluri. ”Municipalele” au câștigat cu 32-25, oferind încă o dată o mostră a apetitului ofensiv din acest sezon. HC Zalău e pe locul 12 în Liga Florilor și are emoții că ar putea rata menținerea în Liga Florilor. O altă echipă de top din sezoanele trecute, Minaur Baia Mare, se află în aceeași situație ca și Zalău, se zbate în subsolul clasamentului, alături de Slatina, Galați.

La victoria de la Zalău, a șaptea din acest sezon pentru Vâlcea, și-au adus contribuția: Glibko (12 goluri), Elghaoui (5), Fujita (5), Klikovac (3), Hansson (2), De Jong (2), Bucur (2), Coman (1), ca de altfel întreaga echipă, în frunte cu portarii, din nou la înălțime.

Pentru SCM urmează partida cu CSM Slatina, ultima din 2022. Va avea loc joi, 29 decembrie, de la ora 18.00, în Sala Traian.

Antrenorul echipei vâlcene, Bent Dahl, a savurat la maximum succesul de la Zalău. ”Este un sentiment extrem de plăcut când poți juca handbal la Zalau. 3 puncte și o mică pauză de Crăciun”, a transmis tehnicianul norvegian.