Fără categorie

Vâlcea, o repriză bună în Franța. Brest a dominat ultimele 30 de minute și a obținut o victorie meritată

Sâmbătă, 12 septembrie, SCM a debutat în noul sezon al Ligii Campionilor. Echipa de handbal de la poalele Capelei, proaspăt câștigătoare a Cupei și Supercupei României, a întâlnit, în deplasare, una dintre pretendentele la calificarea în Final Four și implicit la câștigarea trofeului european, pe Brest Bretagne. Florentin Pera a mizat din nou pe forța grupului, pe dorința echipei de a se autodepăși. În rest, nu prea existau termene de comparație. Brest are un lot mai bun, e probabil cea mai bogată echipă din Europa și în plus a beneficiat la acest joc și de sprijinul suporterilor. Aproape 3000 de spectatori au fost în tribună. Cu toate acestea, SCM a început curajos partida. A făcut o primă repriză bună, a condus în Franța chiar și la diferență de trei goluri (9-6), dar nu a reușit să mențină ritmul decât până la pauză. S-a intrat la vestiare la egalitate, scor 12-12.

Partea secundă a aparținut gazdelor, care treptat au înclinat balanța în favoarea lor. Confruntarea s-a încheiat la scorul de 28-21, iar Brest și-a trecut în cont primele două puncte în noul sezon al Ligii Campionilor. S-a instalat din start în fruntea clasamentului Grupei B.

Pe final, la o aruncare de la 7 metri acordată SCM-ului, Glibko a primit cartonașul roșu. Mingea s-a oprit în fața portarului celor de la Brest, iar Iryna a mers direct la vestiare. Pera a mai avut și alte probleme. La încălzire, portarul Marta Batinovic a suferit o entorsă și nu a putut ajuta echipa. A încercat, însă până la urmă a ieșit dintre buturi, fiind înlocuită de Diana Ciucă. La un moment dat, forțat de situație, antrenorul Vâlcii a apelat și la Mireya Gonzalez, încă nerefăcută după o fractură la deget. Mireya și-a trecut și ea numele pe lista marcatoarelor, dar nu a putut ajuta mai mult în condițiile date.

În următoarea etapă din Liga Campionilor, ”municipalele” vor juca pe teren propriu contra danezelor de la Odense (formație care în această rundă a câștigat, acasă, cu 32-27, întâlnirea cu Borussia Dortmund). Meciul va avea loc sâmbătă, 19 septembrie, de la ora 16.00. Fără spectatori!

Pentru SCM Rm. Vâlcea au înscris în Franța: M. Lopez (4), Norgaard (3), Glibko (3), Fernandez (3), Trifunovic (2), Elghaoui (2), Nikolic (1), Liscevic (1), Gonzalez (1), Aardahl (1).

Cea mai bună marcatoare a partidei a fost Ana Gros, cu 8 reușite. Au mai punctat pentru Brest: Pop-Lazic (7), Niakate (3), Coatanea (3), Loseth (2), Mauny (2), Gulden (1), Kobylinska (1), Foppa (1).