Staţiunea Govora, invadată de poliţişti, jandarmi şi trupe speciale

În zilele de 15 şi 16 aprilie, staţiunea Govora a fost gazda primei ediţii a Cupei Primăverii la fotbal pe teren redus. Întrecerea s-a desfăşurat la baza Aditen şi a fost destinată oamenilor legii. S-au reunit la start aproximativ 130 de poliţişti, jandarmi şi reprezentanţi ai trupelor speciale din toată ţara, care s-au duelat pentru adjudecarea trofeului dedicat Cupei Primăverii. Între aceştia s-a regăsit şi o echipă de elevi reprezentând localitatea care a găzduit întrecerea, Govora, care a fost instruită de Mihai Ciobanu, preşedintele echipei de fotbal de Liga a V-a din localitate. Gazdele s-au văzut însă nevoite să renunţe repede la lupta cu fotbaliştii-poliţişti. Marians Traiding, IPA 5, Drăghici Team, Delta 11, IPJ Vâlcea, Priori Construct, ORI, US 79, Trident Poliţia Capitalei, Jandarmii, IPA Călăraşi s-au duelat pe teren pentru a-şi demonstra calităţile la fotbal pe teren redus. Au lăsat armele şi muniţia pentru două zile şi s-au înfruntat la Govora pentru a-şi demonstra supremaţia în sportul-rege. Până la urmă, Cupa Primăverii a mers la echipa din Bucureşti, mai exact la Trident Poliţia Capitalei, care s-a impus în finala cu Delta 11 cu scorul de 4-1. Reprezentaţii Inspectoratului de Poliţie Vâlcea s-au clasat pe locul 4 din cele 12 echipe participante la prima ediţie a Cupei Primăverii. (S.S.)