Spectacol la Fedeleșoiu! Viitorul Dăești s-a calificat în turul 4 al Cupei României

Meci nebun, miercuri după-amiază, la Fedeleșoiu. Viitorul Dăești a primit vizita echipei Vedița Colonești în turul 3 al Cupei României. Câștigătoarea a fost decisă în urma executarii loviturilor de departajare. Oaspeții au deschis scorul în minutul 63, prin Ciucă, însă formația antrenată de Luci Giurcă a reușit egalarea în minutul 89, prin Neacșu. În prelungiri, în minutul 90+3, Vedița a preluat din nou conducerea. Coman a profitat de o indecizie a portarului vâlcean și și-a adus echipa din nou în avantaj: 2-1. Mulți dintre spectatori au abandonat meciul, convinși că s-a terminat. Nu a fost așa. Neacșu a egalat pentru a doua oară, în minutul 90+4. Prelungirile au adus două eliminări în tabara gazdelor. Luci Iordache și Coman (de la oaspeți) au primit direct roșu după o altercație, iar Ovidiu Comanescu a primit al doilea galben. În total, daeștenii au fost sancționați cu 9 galbene și 2 roșii. Inclusiv antrenorul Lucian Giurcă a fost avertizat. În 9 oameni, trupa lui Popolan a rezistat până în minutul 120 fără să primească gol. S-a terminat 2-2. La loteria penaltiurilor, mai norocoși au fost elevii lui Giurcă. Viitorul s-a impus cu scorul de 4-3. Dragoș Trașcă a aparărat o lovitură, iar la alta mingea s-a dus în bară. Golul decisiv a fost înscris de Robert Pîrvu. Astfel, Dăești s-a calificat în turul 4 al Cupei României, fază în cate va întâlni, cel mai probabil, o echipă de Liga a II-a.