Alte sporturi

SCRIMĂ / Vâlceanul Bogdan Preda a concurat la Campionatul European rezervat cadeţilor

* sportivul legitimat la CS Chimia s-a aflat la prima competiţie majoră din carieră

La Campionatele Europene de scrimă de la Atena (Grecia), desfăşurate la începutul lunii martie, floretistul vâlcean Bogdan Preda, legitimat la CS Chimia Rm. Vâlcea, aflat la prima competiţie majoră din carieră, a ratat calificarea pe tabloul principal la concursul individual rezervat cadeţilor. Din păcate, nici ceilalţi trei floretişti din lotul României n-au avut un parcurs mai lung în competiţia europeană. Echipa de floretă a României, din care au făcut parte Alexandru Ardelean – CS Satu Mare, Tiberiu Carapano – Steaua Bucureşti, Andrei Neguţ – CSŞ 3 Steaua Bucureşti şi Bogdan Preda – CS Chimia Rm. Vâlcea, a pierdut cu 45-14 în faţa Italiei şi a terminat pe locul 16 la Europenele din capitala Greciei. Cea mai bună comportare din delegaţia României de scrimă juniori-cadeţi a avut-o spadasinul Lucian Ciovică de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu” Craiova, care a fost aproape de o medalie. Sportivul doljean s-a clasat pe locul 5, fiind eliminat în lupta pentru o medalie, cu scorul de 15-12, chiar de către Marco Fichera, care a devenit până la urmă campion european. Această competiţie continentală de scrimă a fost o întrecere a fair-play-ului, o combinaţie perfectă între putere, eleganţă, flexibilitate, disciplină mentală şi prietenie între muşchetarii europeni.