Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea pierde la Zalău după patru ani! Liscevic, făcută KO! Glibko, obligată să repete aruncarea finală, de la 7 metri

SCM Rm. Vâlcea a disputat joi, 18 noiembrie, ultimul meci din campionatul intern, din 2021. Cu o victorie, ”municipalele” aveau șansa de a încheia anul pe primul loc. Nu au obținut-o. Pentru prima dată după patru ani de pauză, HC Zalău a câștigat în fața Vâlcii. A fost un meci tensionat, cu decizii controversate ale arbitrilor, cu nemulțumiri de ambele părți. Elevele lui Tadici au fost mai ambițioase. Spre deosebire de alte partide din ”era Dahl”, în care, dacă au avut momente proaste, au știut să le gesioneze și să revină, handbalistele de la poalele Capelei nu au avut reacție și au permis gazdelor să spere până la final într-un rezultat bun.

În prima repriză, SCM s-a aflat de doar trei ori la timonă, în debutul meciului și pe finalul celor 30 de minute. Sălăjencele au fost cele care au dictat ritmul. Portarii celor două echipe au ieșit în evidență, Paula Teodorescu, la gazde și Isabell Roch, la oaspete. Jocul a și fost întrerupt pentru câteva minute. Oficialii echipei noastre, aflați în tribună, nemulțumiți de anumite decizii ale arbitrilor, au fost evacuați din sală. Florin Verigeanu a plecat, de asemenea, dar a revenit, după o discuție cu cei care au condus jocul. Tot în această perioadă a jocului a fost o secetă pe tabelă timp de șapte minute. În minutul 20, Liscevic, cu o boltă, a egalat la 9, apoi tot ea a înscris pentru 9-10, în minutul 27. După o nouă intevenție a portarului german, Glibko a transformat o aruncare de la 7 metri și SCM s-a dus la două goluri în față. Primul mitan s-a încheiat la egalitate, 11-11. Glibko marcase pentru 11-12, dar golul nu a fost validat, pe motiv că expirase timpul, spre nemulțumirea și uimirea colegelor sale. Iryna a fost ”ghinionistă” până la final.

În partea secundă s-a mers la fel, cap la cap. La un moment dat Zalăul a avut două goluri pe plus (16-14), însă ”municipalele” au revenit pe tabelă și chiar au trecut din nou la conducere, după reușita Olgăi Gorshenina (17-18, în minutul 50). Greșelile din ofensivă au costat echipa vâlceană pe final. Paula Teodorescu a continuat să facă minuni între buturile trupei lui Tadici. Pe fondul ratărilor Vâlcii, în minutul 57 Teodora Popescu a adus Zalăul din nou pe +2 (21-19). Cu o jucătoare în minus (Nikolic a fost eliminată) și cu un portar în mare formă în față, cu un minut și jumătate înainte de final SCM a ajuns la un gol în spate. Glibko a punctat, din 7 metri, pentru 21-20. Imediat, gazdele au ratat atacul. Au fost lupte aprige pe teren. Liscevic a fost doborâtă la podea, la 9 metri și a părăsit terenul în lacrimi. Arbitrii au dictat până la urmă 7 metri. Glibko a mers din nou la punctul de penalitate. A marcat golul egalizator, dar arbitrii au dictat repetare. La a doua încercare, Iryna a ratat. Teodorescu a blocat cu genunchiul. Și așa s-a scris istoria ultimului meci disputat de cele două formații în 2021. Rezultat final: 21-20, iar SCM termină anul pe locul 4, la egalitate de puncte cu CSM București și Dunărea Brăila și la două (deocamdată) în spatele Rapidului, care în week-end joacă împotriva celor de la Minaur Baia Mare.

Pentru SCM au înscris la Zalău: Glibko 7, Liscevic 5, Elghaoui 3, Gorshenina 2, Florica 1, Klicovac 1, Levchenko 1.

Pentru HC Zalău au marcat: Bujor 8, Vârtic 3, Mouna Jlezi 3, Mitrache 2, Popescu 2, Lazic 1, Mărginean 1, Mihart 1.