Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea, obiectiv îndeplinit la Cisnădie. Liscevic, sărbătorita zilei, printre cele mai bune jucătoare de pe teren

Miercuri, 20 octombrie, SCM Rm. Vâlcea a jucat, în deplasare, cu Măgura Cisnădie, într-un meci contând pentru etapa a V-a din Liga Florilor. Partida a rămas restanță ca urmare a faptului că în week-end gruparea sibiană a evoluat în EHF European League. Din fericire pentru trupa de la poalele Capelei, confruntarea din Cehia le-a obosit pe elevele lui Alexandru Weber, care nu au avut aceeași prospețime ca vâlcencele. Cu excepția primului minut și a minutului 57, când Măgura a egalat, SCM a condus tot timpul, având și șase goluri avans. A obținut o victorie meritată, care o readuce în apropierea podiumului din Liga Florilor.

Roch a apărat două lovituri de la 7 metri în primul mitan

Per ansamblu, prima repriză a fost una bună pentru ”municipalele”. Dimitrovic a deschis scorul. A fost pentru prima și ultima oară când Cisnădie s-a aflat la conducere. Asma Elghaoui a egalat printr-o învârtită, apoi, pe contraatac, Nikolic a dus scorul la 2-1 pentru Vâlcea. În minutul 3, era 3-1 pentru oaspete, Liscevic înscriind și ea pentru prima dată în acest joc. Din minutul 12, Isabell Roch, nemțoaica din poarta SCM-ului (care a absentat în ultimele săptămâni din cauza infectării cu COVID-19) a început să le dea fiori gazdelor. Dmitrovic i-a prins frica. După patru goluri (două din 7 metri), la a cincea încercare sârboaica nu a mai reușit să o învingă pe Roch. Marina a încercat o boltă din punctul de penalitate, dar Isabell și-a ”citit” adversara și a prins mingea. Au urmat și alte intervenții bune ale goalkeeperului SCM-ului. Apărarea, în general, s-a ridicat la un nivel bun, amintind de vremurile trecute. Cea mai mare diferență de pe tabelă a fost de cinci goluri. În minutul 19, Klicovac a dus scorul la 10-5. Ianăși a marcat golul 6 pentru Măgura, dar Gonzalez, printr-o aruncare de la șold, printre picioarele adversarei și mâinile portarului, a refăcut avantajul (6-11). Apoi Gonzalez a fost eliminată pentru două minute. Imediat, Roch a apărat a doua aruncare de la 7 metri, tot în fața Marinei Dmitrovic. În ultimele minute înainte de pauză, sibiencele au crescut tempoul. Au marcat de trei ori, iar Vâlcea, doar o dată, prin Glibko: 9-12.

Municipalele au trăit periculos: de la +5, la 20-20, în minutul 57

În debutul părții secunde, nu a funcționat atacul, însă Roch și-a făcut pe deplin datoria în poarta Vâlcii. SCM a rămas la timonă deși a marcat primul gol abia după cinci minute de la reluare. Liscevic, pe contraatac, a punctat pentru 13-10 în favoarea formației vizitatoare. Tot ea a dus scorul la 14-10. În minutul 40, s-a refăcut diferența maximă, de cinci goluri. Asma a valorificat atacul Vâlcii: 16-11. ”Municipalele” s-au relaxat prea repede, iar finalul a fost cu emoții. În următoarele 10 minute, Măgura Cisnădie a reușit să se apropie de Vâlcea. În minutul 52, doar două goluri mai despărțeau cele două formații (17-19). Apoi Gonzalez a șutat în blocaj, iar Neagu și-a adus echipa la doar un gol în spate: 18-19. Liscevic a evitat o situație și mai complicată. S-a desprins aproape doi metri de la podea și a trimis o ”bombă” la poarta sibiană: 18-20. Gariaeva a taxat-o! A lovit-o în față, Liscevic resimțind din plin lovitura. Totuși, Ianăși a fost cea eliminată. În inferioritate numerică, Măgura s-a descurcat mai bine. A marcat de două ori, prin Blazevic și Tătar, fără să primească gol. În minutul 57, tabela indica egalitate: 20-20. Handbalistele pregătite de Bent Dahl s-au trezit la timp. Glibko a marcat pentru 21-20 în favoarea Vâlcii, apoi Liscevic a recuperat și după o combinație cu pivotul, Klicovac a readus SCM-ul pe plus 2. Formația de la poalele Capelei s-a apărat perfect și astfel și-a asigurat victoria. În minutul 59, Klicovac a rispit orice urmă de îndoială în privința câștigătoarei (20-23). Meciul s-a încheiat cu o aruncare de la 7 metri, transformată de Neagu. Scor final: 23-21 pentru SCM, victorie care o apropie de locurile fruntașe. Sâmbătă, 23 octombrie, Vâlcea primește vizita formației Dunărea Brăila. O nouă victorie ar șterge cu buretele începutul mai puțin fast de sezon.

”Kiki” a împlinit 32 de ani

Cea de-a 32 aniversare a prins-o pe Kristina Liscevic, ”magicianul” din curtea SCM-ului, pe teren. Kiki a fost una dintre cele mai bune jucătoare din tabăra echipei vâlcene, alături de Glibko și Roch. Liscevic a avut câteva recuperări în apărare, iar în atac a ”desenat” frumos alături de Iryna. Jucătoarea de origine sârbă a marcat de cinci ori în poarta celor de la Cisnădie. Cea mai prolifică jucătoare a fost ucraineanca Iyna Glibko, cu șapte goluri. Pentru trupa pregătită de Bent Dahl au mai înscris: Elghaoui (3 goluri), Gonzalez (3), Klicovac (3), Nikolic (1) și Florica (1). La final, Kristina Liscevic a fost luată pe sus de colegele sale, care, din fericire, nu au făcut nicio glumă proastă și au prins-o la fiecare ”Ole”.

Din tabăra gazdelor s-a remarcat Neagu, cu cinci goluri. Au mai punctat: Dmitrovic (4), Radojevic (3), Ianăși (3), Gariaeva (2), Blazevic (2), Tătar (1) și Bardac (1).