Liga NationalaHandbal

SCM Rm. Vâlcea a încheiat anul cu o victorie în Liga Florilor

Joi, 29 decembrie, SCM Rm. Vâlcea a disputat ultimul meci al anului 2022 în Liga Florilor. ”Roș-albastrele” au jucat în fața propriilor suporteri. Au întâlnit o vecină de județ, CSM Slatina, formația aflată într-o situație grea, în pericol de a retrograda din primul eșalon. Fără să se forțeze prea tare, ”municipalele” și-au trecut în cont un nou succes. Elevele lui Bent Dahl au pornit ca din pușcă. După 8 minute, conduceau cu 7-1. Sportivele pregătite de Victorina Bora au încercat să revină, dar fără prea mare succes. În primele 30 de minute au marcat doar 7 goluri. Primul mitan s-a încheiat la scorul de 12-8 pentru SCM.

În partea secundă, gazdele au țintit pragul de 30 de goluri marcate. Nu au fost departe. Confruntarea s-a terminat la scorul de 28-22 pentru Vâlcea, care a încheiat anul pe locul 5, la egalitate de puncte cu Gloria Bistrița și Rapid și la două puncte distanță de locul 2. De Jong a fost cea mai în formă jucătoare din tabăra ”municipalelor”. A marcat de șapte ori. Au mai punctat, pentru Vâlcea: Glybko (5 goluri), Florica (4 goluri), Klikovac (4), Asanin (3), Elghaoui (2), Fujita (2), Levchenko (1). Pentru formația vizitatoare a jucat și vâlceanca Hermina Olaru. Aceasta a marcat de două ori în poarta Vâlcii.

Următorul meci al echipe de handbal vâlcene va fi în EHF European League. Duminică, 8 ianuarie, handbalistele de la poalele Capelei vor înfrunta, în Sala ”Traian”, reprezentanta Ungariei, Praktiker VAC.