SCM a avut nevoie de 15 minute de “încălzire” cu Mioveni. La final, diferenţa a fost de 12 goluri

Joi, 6 mai, la Turda, SCM Rm. Vâlcea a disputat o nouă partidă din Liga Florilor. Formaţia pregătită de Florentin Pera a dat piept cu Dacia Mioveni. “Municipalele” au avut nevoie de aproape un sfert de oră de încălzire. Formaţia argeşeană a surprins în debutul partidei. În minutul 4, conducea Vâlcea cu 4-1. “Joaca” a continuat. Nu pentru mult timp. Handbalistele de la poalele Capelei au preluat iniţiativa în minutul 15. Fernandez a marcat pentru scorul de 8-7. SCM a rămas la conducere până la final. La pauză, diferenţa era de patru goluri: scor 18-14. În partea secundă, ecartul s-a mărit. Campioana României a obţinut, până la urmă, o victorie categorică, având la final 12 goluri peste adversara sa (scor 32-20), în condiţiile în care tehnicianul Vâlcii a apelat mai mult la jucătoarele tinere şi cele care au evoluat mai puţin până acum. Nici nu a avut prea multe soluţii. Doar 15 jucătoare au făcut deplasarea la Turda. Au lipsit Trifunovic, Minevskaja, Florica şi Glibko. Pe Glibko, Florentin Pera speră să o aibă la dispoziţie pentru meciul de mâine, de la Cluj, cu Gloria Bistriţa.

Dintre jucătoarele tinere pe care s-a bazat, Roberta Stamin a avut din nou o evoluţie bună. A marcat cinci goluri pentru SCM. Şi Lupei s-a evidenţiat. A pus umărul la victorie cu cele patru goluri înscrise. Dintre jucătoarele cu experienţă, Liscevic şi-a făcut din nou datoria. A punctat de şapte ori, în timp ce pivotul Asma Elghaoui a perforat de şase ori poarta adversă. Pe lista marcatoarelor formaţiei vâlcene, în meciul cu Mioveni, s-au mai regăsit: Fernandez (3), Lopez (2), Gonzalez (1), Nikolic (1), Dăscălete (1), Aardahl (1) şi Bucur (1). Pera a apelat la şase jucătoare sub 23 de ani în acest meci, toate românce.