Robert Popa, fără gol primit în primul amical în care a apărat poarta Craiovei

După îndelungi aşteptări, FC Universitatea Craiova 1948 a reuşit să dispute o primă partidă de verificare. Miercuri, 22 iulie, la Drobeta Tr. Severin, formaţia pregătită de Eugen Trică, proaspăt promovată în Liga a II-a, a dat piept cu CSM Reşiţa. Portarul vâlcean Robert Popa, transferat în această vară la echipa lui Adrian Mititelu, a fost titular în acest joc. Din formula de start au mai făcut parte: Alexandru Gîţ, Costinel Gugu, Sigitas, Jeremy, Călin Cristea, Vlad Pop, Radu Cristiu, Stoenac, R. Răducanu şi A. Campagno. Popa a reuşit să plece de pe teren fără să primească gol. Prima repriză s-a încheiat la scorul de 4-0 în favoarea Craiovei. Au marcat: Campagno (16), Stoenac (20), Răducanu (28) şi Pop (38). La pauză, Roby a fost înlocuit cu Enache. Confruntarea s-a încheiat la scorul de 5-2 în favoarea Universităţii. În partea secundă, pentru gazde a mai înscris Botia (61). Dacă nu apar alte probleme, vineri, 24 iulie, FC Universitatea Craiova o va întâlni, în deplasare, pe Concordia Chiajna, într-o nouă partidă de verificare.