Liga II

Robert Popa, campion de iarnă cu FC ”U”

În această săptămână s-au disputat meciurile celei de-a 14-a etape din Liga a II-a. Runda a început marţi, 24 noiembrie, cu derby-ul dintre FC ”U” şi Metaloglobus, prima şi cea de-a treia clasată. După patru etape de pauză, în care au obţinut doar patru puncte, elevii lui Dan Vasilică s-au bucurat din nou de succes. FC ”U” s-a impus cu scorul de 1-0, graţie unui gol înscris de Bălan în debutul confruntării, în minutul 4. Trupa lui Mititelu a ajuns la 27 de puncte. Nu mai poate fi detronată în 2020. Tânărul portar vâlcean dintre buturile Universităţii, Robert Popa, va fi campion de iarnă. ACS Poli Timişoara ar fi putut trece în fruntea ierarhiei în ultima etapă din acest an, însă s-a încurcat la Bacău. Echipa pregătită de Dan Alexa a câştigat doar un punct din disputa cu Aerostar. Poli are 24 de puncte, iar FC ”U”, cum spuneam, 27.

În etapa a X-a, ”studenţii” nu vor juca. ACS Poli primeşte vizita celor de la Rapid, însă chiar dacă va reuşi să se impună în acest joc şi va ajunge la egalitate de puncte cu FC ”U”, nu va putea trece pe primul loc. Lidera are un golaveraj de +14, în timp ce bănăţenii sunt pe +5. Ultima etapă din cel de-al doilea eşalon, din 2020, se va desfăşura între 5 şi 8 decembrie. Campionatul Ligii a II-a se va relua pe 20 februarie. Din sezonul regulat mai rămân de disputat doar şase etape.
(FOTO: Facebook Fotbal Club Universitatea 1948)