Liga IIILiga IVFotbal

Remiză albă în Zăvoi, după 90 de minute! SCM a învins Speed Academy la loviturile de departajare

Sâmbătă, 15 iulie, SCM Rm. Vâlcea a disputat primul meci oficial din nou sezon. Pe stadionul din Zăvoi a înfruntat Speed Academy Pitești, vicecampioana Ligii a IV-a din Argeș, într-o partidă contând pentru faza regională a Cupei României. Argeșenii au câștigat în prima rundă din Cupă la Albota cu Rapid Buzescu. A fost 1-0 pentru gazde. Confruntarea de la poalele Capelei s-a încheiat cu o remiză albă: 0-0. Prima repriză a fost în ton cu vremea de afară. Căldura sufocantă a pus frână fotbalului. Ovidiu Popescu a încercat să surprindă portarul advers cu două șuturi din afara careului, Ceapă a trimis balonul puțin peste transversală, iar Bîrzan, înainte de pauză, a ratat de puțin ținta, mingea trecând pe lângă bara laterală la un șut spre colțul lung.

În partea secundă s-a mai animat jocul, au fost mai multe faze de poartă. Speed Academy a început mai bine repriza, însă SCM a fost mai periculoasă. Tilioiu a avut o șansă să încline balanța în favoarea ”municipalilor”, apoi s-a remarcat portarul nostru, Gherguș, la o lovitură liberă acordată oaspeților și executată de Andrei David. Cea mai mare ocazia a ratat-o Bogdan Geantă. Pe un contraatac, dezvoltat în partea dreaptă, de trei contra doi, Ceapă și Tilioiu așteaptau în fața porții. Bogdan nu a reușit pasa decisivă și s-a opus portarul Mitroi. Tot Geantă, la faza următoare, a trimis balonul cu capul puțin peste transversală. În minutul 90, argeșenii au avut o ocazie mare, la baza căreia a stat Ovidiu Pop. Nu a reușit să-l învingă pe Gherguș.

Elevii lui Mangalagiu au nevoie de o victorie la Buzescu pentru a juca finala regiunii

Pentru a putea face departajarea la final, în caz de egalitate perfectă, la finalul meciurilor din grupele Cupei României, FRF a stabilit un sistem de departajare surprinzător. Astfel, după fiecare meci din faza grupelor, indiferent de rezultat, se execută lovituri de departajare. Cel puțin așa a fost în cazul primei etape. În etapa a doua, s-a schimbat puțin situația în sensul în care dacă o echipă a ajuns în situația de a nu mai putea fi depășită nu a mai fost nevoie de penalty-uri. În Zăvoi, a fost nevoie, după 0-0 în 90 de minute. Asta pentru că Speed Academy a încheiat faza grupelor cu 4 puncte. Și SCM poate ajunge la patru puncte, dacă învinge în runda a treia Rapid Buzescu, în deplasare, iar golaverajul să fie tot 1-0. În acest caz, la 1-0 pentru SCM, vor conta loviturile de departajare din partida din Zăvoi.

La loteria penalty-urilor, SCM a câștigat în detrimentul celor de la Speed Academy. A fost 5-4. Ovidiu Popescu a deschis scorul, Slăvilă a egalat. Apoi Ceapă a ratat din punctul cu var, dar au ratat și oaspeții, prin Mirescu. De fapt, a apărat Răzvan Gherguș. Căpitanul Dede Trașcă a adus iar Vâlcea pe plus: 2-1. SCM a rămas în avantaj după a treia serie pentru că Andrei a ratat. Suspansul s-a menținut. Georgescu a tras pe lângă poartă, iar Albu a egalat. După a cincea serie a fost 3-3. Neacșu a marcat, la fel și Negoiță, de la oaspeți. ”Maluma” Diaconescu a punctat pentru 4-3, Ștefănescu a făcut 4-4. Bărbuți nu a avut emoții și a dus scorul la 5-4. Imediat, un jucător argeșean a fost întors din drumul către punctul cu var. Banca tehnică a indicat să execute portarul Alin Mitroi, care a avut câteva intervenții bune pe parcursul jocului. Goal-keeper-ul advers a trimis balonul peste poartă și SCM s-a bucurat de victorie la acest capitol. Așadar, dacă va câștiga doar cu 1-0 la Buzescu, loviturile de departajare vor face diferența și SCM va merge în finala cu câștigătoarea din cealaltă grupă, care se va decide în meciul direct dintre Roberto Ziduri (Dâmbovița) și Avântul Pielești (Dolj). Finala regiunii, SCM se va impune la Buzescu, va avea loc sâmbăta viitoare, în Zăvoi. Elevii lui Mangalagiu joacă la Buzescu miercuri, 19 iulie, de la ora 18.00.

SCM Rm. Vâlcea: Gherguș – Tilioiu, Bărbuți, Lăzărescu, Roșianu, Ov. Popescu, Trașcă, Ceapă, Georgescu, B. Geantă, Bîrzan. Au mai jucat: Neacșu, Al. Diaconescu.

Speed Academy: Mitroi – Păun, Ștefănescu, Marin, Negoiță, Ruță, Stancu, Ayza, Anghel, Neagu, Dalu. Au mai jucat: Mirescu, Albu, Andrei, Murariu și Flavius Slăvilă.