Liga IVLiga VFotbal

Primul meci din șaisprezecimile Cupei, decis la loviturile de departajare! Sică Bălțățeanu a adus calificarea pentru Budești, la primul meci în tricoul acesteia

Primul meci din cadrul fazei județene a șaisprezecimilor Cupei României Boromir a avut loc la Budești. Corona Mihăești a fost gazdă împotriva echipei locale. A fost un joc spectaculos, între două formații de Liga a IV-a și a V-a, decis la loviturile de departajare, după 2-2 la finalul celor 90 de minute.

”A fost un meci greu. Corona Mihăești este echipă bună. La ocazii cred că a fost 10-10. La pauză era 2-2. În repriza secundă, pe final, au ratat ei un penalty, iar la loviturile de departajare am câștigat noi, cu 4-3. Sică Bălțățeanu a înscris ultimul și a decis calificarea în optimi”, a precizat Tică Negrescu, antrenorul de la Budești. Viitorul a condus de fiecare dată. Antonio Spiridon a deschis scorul. Darius Băiașu a egalat. Ciprian ”Balaci” a punctat pentru 2-1 în favoarea trupei de Liga a IV-a, iar Marinel Mazilu a făcut 2-2.

Singurul transfer al echipei de pe podiumul Ligii a V-a, Mădălin Bărzăgeanu, a avut șansa să închidă jocul în minutul 88. A ratat o lovitură de pedeapsă. A apărat portarul de la Budești, Raul Gibă, un copil de 17 ani. Mingea a revenit a Bărzăgeanu, însă nici din a doua încercare nu a reușit să aducă Corona în avantaj. La loviturile de departajare au ratat de la Mihăești Alin Dumitru, Marinel Mazilu. Și aici s-a evidențiat portarul. De la Budești a ratat Vali Bogorodea (revenit după o perioadă petrecută la AFC Băbeni), dar lovitura s-a repetat și și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Cum spuneam, golul calificării a fost marcat de un alt jucător transferat de Budești în această iarnă, Sică Bălțățeanu. Scor final 3-4 (Budești a fost echipa oaspete).

”Am pierdut la loteria penalty-urilor. Ne consolăm cu faptul că am făcut un joc bun. Am întâlnit o echipă de mijlocul clasamentului Ligii a IV-a. Rezultatul de la finalul celor 90 de minute, 2-2, cred că a fost echitabil după cum s-a jucat. Poate dacă am fi jucat la Mihăești ar fi fost mai bine pentru noi și am fi mers mai departe. Au făcut și ei transferuri bune. Sică Bălțățeanu o să-i ajute mult. E un jucător cu experiență, care poate să facă diferența. Pentru noi mai urmează un amical acum, poate cu o echipă de asemenea eliminată din Cupă, iar apoi primul meci din retur, cu Șușani”, a spus și Lucian Briceag, oficialul de la Mihăești.