Liga IVFotbal

De la 3-0, la 3-7! ”Țuțu” a revenit cu gol pe teren, după ce-și anunțase retragerea

Chimia nu a reușit să strângă tot lotul pentru primul joc oficial al anului. S-a dus în doar 11 jucători la Vaideeni, iar portarul, Vegheanu, s-a accidentat la încălzire. Într-un picior, a primit trei goluri în primele 13 minute, însă apoi a închis poarta. De la 3-0 pentru Păstorul, s-a făcut 3-3 la pauză și 3-7. Gazdele au avut ultimul cuvânt. Au marcat pentru 4-7. Chimia s-a calificat în optimi. ”Am avut doar 2-3 dintre titularii din turul Ligii a IV-a. Am dat și peste un teren rău, condiții grele, dar am trecut cu bine peste acest hop. Deși am fost conduși cu 3-0, am putut să revenim. Valoarea jucătorilor noștri a făcut diferența. Au marcat ambii jucători transferați în această iarnă, Robert Ilea, din penalty și Anghel. «Juniorul» nostru de 46 de ani, Robert Dina, a punctat și el, la fel ca și patronul, Nicolae Popa. Țuțu nu ne-a lăsat la greu. Au mai înscris juniorul Mario Tița, Fane Răducea și Duminică. De la 3-0 s-a făcut 3-7. Ei au mai înscris la ultima fază, pentru 4-7. Pe teren a fost și Adi Terteci, revenit pe teren după doi ani și două operații. În afară de Ilea și Anghel, l-am mai adus și pe Ciuculan, de la Roești, dar nu a fost la Vaideeni. Așteptăm acum să vedem tragerea la sorți, următorul adversar”, a declarat Gabi Glodeanu, oficialul de la Chimia, după victoria de la Vaideeni, care a adus calificarea trupei râmnicene în optimile Cupei României Boromir.