Pentru CS Şirineasa, victoria este obligatorie în meciul cu FCM Alexandria

* partida cu formaţia teleormăneană va avea loc vineri, 28 aprilie, de la ora 17.00

Fără victorie în retur, dar şi în ultimele două runde din tur, jucătorii de la CS Şirineasa vor „să spargă gheaţa” la finele acestei săptămâni, în partida cu FCM Alexandria, şi să obţină primul succes după 10 etape. Echipa vâlceană a obţinut ultima izbândă în Liga a III-a pe 18 noiembrie, anul trecut, pe teren propriu, tot în faţa unei grupări din judeţul Teleorman, Sporting Roşiori, cu scorul de 2-1. Sunt premise pentru un succes în partida de vineri, 28 aprilie, mai ales că elevii lui Gabriel Mangalagiu au reuşit să se impună împotriva formaţiei din Alexandria, în pauza de iarnă, într-o confruntare care a avut loc pe 24 februarie, pe „sinteticul” din Popeşti. Atunci, vâlcenii s-au impus cu 3-1, prin golurile marcate de Ştefan Răcăreanu (în minutul 21), Ionuţ Lăzărescu (64) şi Adrian Tilioiu (90), adversarii punctând în minutul 55, când au şi restabilit egalitatea, 1-1.
Dacă nu se va impune nici de această dată, echipa vâlceană îşi va trece sigur o victorie în cont runda viitoare, când e programat meciul cu CS Podari, din deplasare. Cum formaţia doljeană s-a retras din campionat, CS Şirineasa va primi victoria la „masa verde”, cu 3-0. Conform regulamentului, pentru că a abandonat în timpul returului, CS Podari va pierde toate meciurile din a doua parte a sezonului, inclusiv pe cele jucate deja.
Meciul cu FCM Alexandria va avea loc vineri, 28 aprilie, de la ora 17.00, la Şirineasa.

Cu 9 puncte în următoarele trei meciuri, Leo Săraru & Co. vor reintra în lupta pentru evitarea retrogradării

Până la finalul sezonului, au mai rămas de disputat încă şase runde din Liga a III-a. Dacă va reuşi să treacă acum de FCM Alexandria, iar apoi, cu cele trei puncte de la CS Podari şi cu încă trei în următorul meci de pe teren propriu, cu ACSO Filiaşi (care va avea loc în runda intermediară din 9 mai), formaţia vâlceană va acumula 9 puncte importante, care o vor apropia de formaţile aflate deasupra liniei retrogradării. Doar astfel elevii lui Gabriel Mangalagiu vor mai avea din nou şanse reale de a se salva de la retrogradare pe teren. În caz contrar, CS Şirineasa va trebui să aştepte, în vară, o decizie salvatoare a Federaţiei, care intenţionează să mărească numărul de echipe din Liga a III-a, la 96. Acestea vor fi împărţite în şase serii de câte 16, caz în care nu va mai retrograda niciuna dintre actualele participante.
Ullterior, în ultimele trei runde din acest sezon, CS Şirineasa va mai juca pe rând, în deplasare, la Sporting Roşiori, pe teren propriu, cu Flacăra Moreni, iar apoi tot „afară”, la FC Voluntari II. Sezonul Ligii a III-a se va încheia oficial pe 26-27 mai. (N.C.)