Liga IIIFotbal

Păcat că s-a încheiat anul fotbalistic! Flacăra Horezu, la doar un punct distanță de podium

Sâmbătă, 14 noiembrie, în ultima etapă programată de FRF în 2020 la Liga a III-a, Flacăra Horezu a reușit să se bucure de succes. A câștigat la scor de nereprezentare, cu 3-0, partida de pe teren propriu, cu Jiul Petroșani. Adi Popa a deschis scorul aproape de jumătatea primei reprize, după o centrare venită de la Precup. La 0-0 și la 1-0, oaspeții au avut și ei două ocazii mari, însă nu au reușit să puncteze. Pe finalul primelor 45 de minute, s-a schimbat iar scorul pe tabelă, dar tot favorabil gazdelor. Sebi Preda a scos un penalty pentru Flacăra, iar fundașul-golgheter, Cristi Munteanu, și-a făcut din nou datoria. A marcat pentru 2-0. A fost al patrulea gol stagional al său. Ultima reușită a partidei i-a aparținut lui Dborescu, care a stabilit scorul final, 3-0, în minutul 88, cu un șut din lateral, din partea dreaptă.

Trăgând linie, Flacăra Horezu a avut o primă parte a campionatului bună. A pierdut doar două meciuri, cu Cisnădie, în deplasare și cu Șelimbăr, pe teren propriu. Ca și dezamăgire, ar mai fi partida cu Gilortul Tg. Cărbunești, din campionat, care s-a terminat la egalitate, deși horezenii au avut jocul în mână, poate și remiza din Zăvoi, unde s-a ratat mult. Au mai fost două rezultate de egalitate, în prima etapă, la Jiul și apoi în restanța cu Deva. În rest, numai victorii, patru la număr, care i-au adus Flacărei o poziție onorabilă la final de an: locul 4, la doar un punct distanță de ultima treaptă a podiumului și de locul 2.

După meciul cu Costești, Adi Popa și colegii săi au obținut două succese convingătoare: 8-0 cu Hermannstadt 2 și 3-0 cu Jiul Petroșani. Cu 11 goluri marcate în ultimele două jocuri, ”olarii” nu pot spune decât ”păcat că se termină”. Cu mai multă șansă, puteau fi acum pe locul 2. Din acest sezon au mai rămas de disputat opt etape. Următoarea, a XI-a din Liga a III-a, va avea loc peste exact patru luni, pe 13 martie 2021.

În partida cu Jiul, Flacăra Horezu s-a bazat pe: Eftimie – Nuță, Bălan, Munteanu, Grosu, Precup, Nistor, Dinu, Popa, Preda și Dobrescu. Au mai jucat: Bîrziche și Turcin.