Volei

Naţionala de băieţi Under 20, locul 17 în Divizia B europeană

Naţionala de baschet masculin Under 20 a României a participat în perioada 9-15 iulie la întrecerile Campionatului European – Divizia B, o competiţie care-a avut loc în capitala Poloniei, Varşovia. La acest turneu au participat 18 reprezentative de pe continent, împărţite în patru grupe: două de câte cinci echipe şi alte două de câte patru echipe. Din păcate, formaţia pregătită de antrenorii Dragan Petricevic – principal, Mihai Petruţ şi Cristian Achim – secunzi, a avut o evoluţie ştearsă, clasându-se la final doar pe locul 17. În prima fază a competiţiei, „tricolorii” au nimerit într-o grupă de patru echipe, iar rezultatele nu au fost deloc satisfăcătoare: o victorie şi două înfrângeri. România a pierdut primul meci cu Belgia (55-65), a învins apoi Finlanda (87-86, după prelungiri – la finele timpului regulamentar de joc scorul fiind egal, 79-79) şi a cedat cu Marea Britanie (62-79), încheind astfel grupa pe ultimul loc în clasament.

În aceste condiţii, echipa noastră a evoluat în continuare în grupa valorică 9-18. Nici de această dată tricolorii nu au avut o evoluţie mai bună, pierzând toate cele trei meciuri disputate: 45-60 cu Irlanda, 65-76 cu Olanda, 74-81 cu Elveţia. În aceste condiţii, România a trebuit să joace duminică, 15 iulie, doar pentru locurile 17-18, cu naţionala statului Belarus, în faţa căreia elevii lui Dragan Petricevic s-au impus categoric cu 93-74.

Dragoş Andrei, printre „tricolori”

Din lotul României deplasat la Varşovia au făcut parte Rareş Mandache, Daniel Tudosă, Cezar Stănescu, Vlad Jişcanu, Bogdan Stăncuţ, Cătălin Baciu, Mihai Buciuman, Andrei Dohi, Mihai Petcu, Titus Nicoară, Laszlo Lazăr, dar şi vâlceanul Dragoş Andrei, aproape refăcut după operaţia suferită în iarnă la piciorul stâng. Deşi a avut apariţii sporadice pe teren, baschetbalistul legitimat la BC Rm. Vâlcea nu i-a dezamăgit pe cei trei tehnicieni. În meciurile din grupe, Dragoş Andrei a înscris 2 puncte cu Olanda (când a evoluat 10 minute) şi 4 cu Elveţia (când a jucat 16 minute). Vâlceanul a mai apărut pe teren cu Irlanda (20 minute), Belgia (3), Finlanda (2) şi Marea Britanie (1), când însă nu şi-a trecut numele pe lista marcatorilor. O evoluţie excelentă a avut în ultimul meci cu Belarus, când a marcat 8 puncte, a reuşit 4 recuperări şi 4 assist-uri.
O evoluţie bună pe întreaga durată a turneului din Polonia a avut Titus Nicoară, lider în clasamentul marcatorilor şi al recuperărilor înainte de ultimul act de la Varşovia.