Liga IIIFotbal

Minerul Costești a rezistat o repriză în fața vicecampioanei de iarnă din Liga a II-a

Sâmbătă, 16 ianuarie, Minerul Costești a început oficial pregătirea de iarnă cu un meci amical împotriva unui adversar net superior din toate punctele de vedere. Formația pregătită de Marius Vlădoi a întâlnit vicecampioana de iarnă din Liga a II-a, pe Viitorul Pandurii Tg. Jiu. Partida a avut loc în orașul lui Brâncuși, pe terenul sintetic din imediata apropiere a celui mare din Tg. Jiu. S-a încheiat cu victoria gazdelor, care s-au impus cu scorul de 4-0. ”Minerii” au rezistat o repriză în fața trupei lui Flavius Stoican. Primele 45 de minute s-au încheiat la egalitate, 0-0. ”Cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu a fost un joc bun de pregătire. Am folosit toți jucătorii valizi din lot. Unii au jucat în prima repriza, alții în partea secundă. Chiar și Larry Nicolaescu, care a acuzat niște probleme medicale pe finalul anului trecut, a intrat pe teren. Boby Mihăilă s-a operat și nu ne vom putea baza pe el în următoarele săptămâni. Zamfirescu încă nu a revenit. În această perioadă de dinaintea reluării campionatului, nu urmărim rezultatele, vrem să creștem în exprimare, să punem la punct anumite aspecte, să legăm mai bine relațiile de joc. Poate vom mai juca încă două meciuri amicale cu echipe Liga a II-a. Pentru că am acceptat să jucăm această partidă de pregătire, cu Viitorul Pandurii Tg. Jiu, am fost nevoiți să ne reunim la devreme. Noi stabilisem ca după 18 ianuarie să revenim. Acum nu ne mai putem opri. Săptămâna viitoare vom continua antrenamentele. Vrem ca la finalul ei să mai jucăm un amical, dar cu o echipă de Liga a IV-a. Celelalte meciuri de verificare le vom avea în februarie. Până acum am stabilit să jucăm cu Focșani, care va veni în cantonament în zona noastră, cu Horezu, Dăești și Bascov”, a precizat Marius Vlădoi.

La Tg. Jiu, echipa de Liga a III-a din Costești nu s-a bazat nici pe Rădulescu. Radu va lipsi și în primele trei etape din partea a doua a sezonului, fiind suspendat.