Liga IVFotbal

Minerul Berbești, în careul de ași al Ligii a IV-a

Minerul Berbești (semifinalistă în Cupa României) a încheiat sezonul Ligii a IV-a cu o victorie, care a ajutat-o să se claseze în careul de ași, pe locul 4. Gruparea din Berbești a câștigat cu scorul de 3-1 la Drăgășani. Rezultatul final, cu Atletic, a fost stabilit din primele 45 de minute. Oaspeții, ca și gazdele, de altfel, au dat șansa să joace multor copii. Minerul avea 2-0 după doar 10 minute de joc. A fost 1-2 și 1-3. Oliver, singurul fotbalist stranier rămas la Berbești pentru finalul de campionat, a înscris dintr-o lovitură liberă de la distanță și l-a surprins pe portarul advers. Bogdan Nica și Surdu au mai marcat pentru trupa pregătită de Gustavo Costa. Pentru antrenorul sud-american a fost ultimul joc pe banca trupei echipei din Berbești. În partida de la Drăgășani, la Minerul a debutat în Liga a IV-a un alt junior de 15 ani, Mario Dina. Și alți copii au fost pe teren în acest campionat, la nivel de seniori. David Golescu (care are doar 14 ani) și Nikolas Holtea (15 ani) au jucat aproape meci de meci în ultima vreme.