Meci fără istoric, în Zăvoi! ”Dede”, ”Dodel” și Ceapă, dublă pentru SCM

Duminică, 25 septembrie, SCM Rm. Vâlcea a obținut un nou succes categoric în Liga a IV-a. Formația pregătită de Gabi Mangalagiu s-a impus cu scorul de 8-0 în fața celor de la Stejarul Vlădești. Oaspeții au încercat să stea bine în teren, să limiteze proporțiile scorului. Se așteptau la o înfrângere ținând cont de diferența de valoare și de buget dintre cele două formații, dar sperau să fie mai blândă. Au rezistat o repriză. Au fost organizați, au închis bine spațiile. ”Municipalii” au reușit să deschidă scorul abia în minutul 25, după două ocazii clare și două intervenții ale portarului Florin Dinucu. Trașcă a șutat de la marginea careului, iar mingea, deviată de Zotică, s-a oprit în plasă: 1-0. Dinucu a mai avut o paradă, la mingea trimisă cu capul de ”Dede”. În prelungirile primei reprize, râmnicenii au dublat diferența. Georgescu a trimis un șut plasat și l-a învins pe Dinucu: 2-0. Prima repriză a fost marcată și de două accidentări. Rizoiu, atacantul oaspeților și George Neacșu, de la gazde au părăsit terenul din cauza unor probleme medicale.

În minutul 51, ”Dodel” Georgescu a dus scorul la 3-0, dintr-un șut-voleu, din întoarcere. În minutul 68, și-a trecut și Ceapă numele pe lista marcatorilor. Vlădeștenii nu au mai rezistat fizic și nu au mai putut face față adversarei pe final. SCM a mai punctat de alte patru ori în ultimul sfert de oră. Trașcă a trimis mingea cu capul în plasă, după o lovitură liberă și un șut spectaculos al lui Ionuț Săraru, respins de Dinucu, apoi Ceapă a scăpat pe contraatac și a dus scorul la 6-0, realizând dubla, la fel ca și ”Dede” și ”Dodel”. Ionuț Lazăr a marcat pentru 7-0, iar Ștefan Pufu, revenit la gruparea din Zăvoi după câteva sezoane la Liga a III-a, la Dăești și Costești, a închis tabela la 8-0. Victoria a adus-o pe SCM la egalitate de puncte cu lidera, Sparta.