Atletism

Marciuc, Pasăre şi Rădoi, de opt ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Naţionalele de Atletism Masters

În week-end, la Bucureşti, a avut loc o nouă ediţie a Campionatului Naţional de Atletism dedicată atleţilor veterani. A fost un concurs desfăşurat în condiţii de pandemie, cu reguli stricte impuse de organizatori în privinţa accesului în sală, cu circuite de deplasare şi toate măsurile care să contribuie la siguranţa sportivilor. La competiţie au participat şi trei atleţi vâlceni. Ca de fiecare dată, aceştia au reprezentat cu cinste judeţul. Au adus nouă medalii la Vâlcea. Cristina Marciuc a urcat de patru ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. La categoria +40 de ani, s-a impus în probele de triplusalt, la aruncarea greutăţii, săritură în înălţime şi săritură în lungime. Mihaela Pasăre, la categoria +45 de ani, a cucerit trei medalii de aur (la triplusalt, aruncarea greutăţii şi săritură în înălţime) şi o medalie de argint la 400 m. Ion Rădoi, la categoria de vârstă +70 de ani, a luat cea mai preţioasă medalie la 60 m. Aurel Berbece, decanul de vârstă al atleţilor masters vâlceni, a absentat din motive personale, dar se pregăteşte pentru Campionatul Naţional în aer liber, care va avea loc pe 28 şi 29 august, la Bucureşti, dar şi pentru Balcaniada Atleţilor Masters de la Korça, Albania, din luna septembrie.