Nicoleta Safta şi Mădălina Zamfirescu vor juca în sferturile Cupei EHF European League

În week-end, în Sala Danubius, din Brăila, Dunărea, din localitate, a primit vizita formaţiei Kuban Krasnodar, în Cupa EHF European League. Partida s-a încheiat la scorul de 36-32 în favoarea formaţiei române, care astfel a obţinut calificarea în sferturile competiţiei europene. La acest succes de răsunet pentru gruparea brăileană au pus umărul şi handbalistele vâlcene Nicoleta Safta şi Mădălina Zamfirescu. Safta a înscris de două ori în poarta rusoaicelor. Alina Czeczi a fost cea mai bună marcatoare din tabăra gazdelor (8 goluri), urmată de Dache (care din vară va juca pentru Vâlcea) – 6 goluri, iar apoi de Udriştoiu şi Dmitrovic, ambele cu câte cinci reuşite. Dunărea va juca în sferturile de finală ale EHF European League cu Minaur Baia Mare, situaţie ce oferă României garanţia că va avea o echipă în Final Four-ul întrecerii secundare de pe plan european. Un alt duel românesc va avea loc în optimile Ligii Campionilor, SCM Rm. Vâlcea şi CSM Bucureşti urmând a se înfrunta, în luna martie, în dublă manşă, pentru un loc în sferturi.