Alte sporturi

Luptătorii vâlceni s-au întors fără medalii de la Arad

* cel mai bun rezultat a fost înregistrat de Ovidiu Cojocaru, care a ocupat locul 5 la categoria 96 de kilograme

În zilele de 26 şi 27 noiembrie s-a desfăşurat, la Arad, Cupa României la lupte greco romane, competiţie dedicată juniorilor. Judeţul Vâlcea a fost reprezentat de patru sportivi, legitimaţi la CSŞ Chimia. Antrenorul Cornel Lupu s-a bazat la această întrecere pe Radu Alexandru, care a concurat la categoria 60 de kilograme, pe Gheorghe Mărăcine (66 kilograme), Ovidiu Cojocaru (96 kg) şi Şerban Teodorescu (categoria 120 kilograme). Sportivii vâlceni nu s-au aflat, însă, în cea mai bună formă la acest concurs, dintre cei patru luptători doar unul reuşind să obţină un rezultat notabil. Este vorba despre Ovidiu Cojocaru, care s-a clasat pe locul 5 la Cupa României. Altfel, întrecerea de la Arad a fost ultima oficială din 2010. Luptătorii vâlceni nu intră, însă, în vacanţă. Antrenorul Cornel Lupu îşi va mai testa juniorii şi cadeţii la două concursuri amicale, ce se vor desfăşura în următoarea perioadă la Câmpulung şi Slatina. (S.S.)