Liderul şi-a respectat blazonul

* U.T. Goleşti conducea după primele 45 de minute cu 3-2, însă a pierdut cu 6-3 în faţa „minerilor” din Ocnele Mari

După câteva etape disputate din actualul sezon, Unirea Tricolorul Goleşti ajunsese să conducă ierarhia în seria I. Gigi Mosor, unul dintre cei care a fost întotdeauna alături de formaţia din Goleşti, aprecia la momentul respectiv că forma excepţională a Unirii nu este decât rodul unei întâmplări, iar acest lucru s-a demonstrat ulterior. Goleştenii n-au mai reuşit să ţină pasul cu formaţiile care şi-au anunţat intenţia de promovare în „Elită”, ajungând ca în etapa a 13-a să se claseze pe locul 9 în clasament. Nu s-a văzut, însă, acest lucru şi duminică, 29 noiembrie, pe „sinteticul” din Zăvoi, acolo unde Unirea a întâlnit liderul, pe Minerul Ocnele Mari. Goleştenii au abordat meciul cu ambiţie şi au părut capabili să producă surpriza. Deşi conduşi cu 1-0, jucătorii Unirii n-au dezarmat, au întors rezultatul, au condus cu 2-1, au fost egalaţi, dar au marcat înainte de pauză pentru 3-2, la acest scor încheindu-se primele 45 de minute. Sperau să se poată menţine în avantaj, dar blestemele s-au abătut asupra lor în partea secundă şi au pierdut meciul cu 6-3. Li s-au accidentat doi jucători, Adi Banu şi Beştea, iar cei care-au intrat în locul lor nu au făcut faţă jocului. Gazdele au egalat, iar apoi au preluat conducerea (scor: 4-3) în urma unui penalti contestat. „Chiar dacă Minerul nu primea acea lovitură de pedeapsă, tot ne bătea”, a spus, dând dovadă de fairplay, un jucător al formaţiei din Goleşti. Asta pentru că, „am gafat la cinci dintre cele şase goluri primite, iar în repriza secundă n-am mai reuşit să ieşim din propria jumătate de teren”. „Minerul a fost echipa mai bună în acest meci”, au încheiat goleştenii.

Salvarea şi-a făcut prezenţa pe „sintetic”

Meciul disputat pe sinteticul din Zăvoi a fost presărat şi cu unele incidente. Dintre acestea s-a remarcat cel ce a vizat accidentarea unui jucător al Unirii Tricolorul Goleşti. Adi Banu, golgheterul formaţiei din Goleşti s-a lovit rău, având nevoie de îngrijiri medicale de specialitate. Banu a căzut ca şi secerat după o contră încercată la minge a unui adversar. Un jucător al Minerului a căzut pe piciorul lui, îngrijirile primite din partea asistentului medical al partidei fiind insuficiente pentru ca acesta să-şi revină. A fost chemată salvarea, Banu a fost transportat la spital unde s-a constatat că a suferit o întindere la nivelul ligamentelor.

Observatorul Niţă, pe post de tuşier

Bogdan Medrea, centralul întâlnirii din Zăvoi, a avut o misiune dificilă în confruntarea dintre Minerul Ocnele Mari şi Unirea Tricolorul Goleşti. Şi asta pentru că brigada de arbitri nu s-a aflat în efectiv complet. Unul dintre tuşieri, Bogdan Diculoiu, n-a mai ajuns la stadion, astfel că observatorul Nicolae Niţă a fost nevoit să ţină locul asistentului. După cum ne-au informat gazdele, acesta a încercat şi a reuşit să-l ajute pe Bogdan Medrea, astfel că n-au existat grave probleme de arbitraj.

Constantin Dina, portar la 50 de ani

Minerul Ocnele Mari a găsit cheia succesului la pauza meciului cu Unirea. Constrânsă să folosească un portar lipsit de experienţă şi accidentat, echipa de pe primul loc din seria I şi-a dat seama că varianta aleasă nu era tocmai cea câştigătoare. Secretul succesului l-a cunoscut chiar Constantin Dina, cel care se ocupă de formaţia ce conduce ierarhia în seria I. Portar pe vremuri, Dina a hotărât să revină la prima dragoste, iar în partea secundă a făcut abstracţie de cei 50 de ani care-i atârnă pe umeri şi a intrat între buturile formaţiei din Ocnele Mari, formaţie alături de care s-a bucurat pentru un nou succes, ce o menţin pe Minerul cu şanse reale de a fi campioană de toamnă la Liga a V-a.