DiverseAlte sporturi

Halterofila Andrada Bulai, medaliată cu bronz la Naţionalele Under 17

De luni, 10 iulie şi până vineri, 14 iulie, la Botoşani s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Haltere Under 17. La această competiţie au participat zeci de sportivi de la mai multe cluburi din ţară. Trei dintre ei au fost vâlceni. Andrada Bulai, Mihaela Buşe şi Marius Gîrlescu au concurat pentru clubul Chimia. Cel mai bun rezultat l-a obţinut Andrada Bulai, care a cucerit trei medalii de bronz, la smuls, aruncat şi total, la categoria 63 de kilograme. Mihaela Buşe, campioana de la juniori, sportivă în vârstă de doar 12 ani, s-a clasat, la Botoşani, în finala Under 17, pe locul 4 la smuls, aruncat şi total, iar Marius Gîrlescu a ocupat locul 8. „Ne-am descurcat binişor. E adevărat că se putea obţine mai mult de atât. Întotdeauna e loc de mai bine. Oricum, ne bucură că ne-am întors cu medalii de la acest concurs. Acum urmează finala Campionatului Naţional de Tineret. Acesta va avea loc între 8 şi 12 august, la Bistriţa-Năsăud. E posibil să meargă aici şi Andrada Bulai, dacă o lasă Federaţia. Pentru ea miza o reprezintă, însă, Campionatul European de juniori 2, pentru sportivii de 15 şi 17 ani. Acesta se va desfăşura în septembrie, în Albania. Andrada are şanse la o medalie. Acum, la Botoşani, a avut 71 kilograme la smuls şi 86 la aruncat. Anul trecut, la Europene, s-a câştigat medalia de aur la categoria ei cu 68,85 de kilograme. Deci suntem îndreptăţiţi să sperăm că vom reuşi să avem o medaliată la Campionatul European”, a spus antrenorul Gheorghe Dinu, la întoarcerea de la Botoşani. (S.S.)