Formaţia primarului Săraru şi-a revenit după eşecul de la Berbeşti

* fraţii Fistogeanu şi George Popolan au rezolvat ecuaţia partidei

AS Şirineasa a încercat să repare în runda desfăşurată în week-end-ul trecut greşeala comisă în sâmbăta Paştelui, când a pierdut pe terenul Minerului, dezamăgindu-l pe primarul Dan Săraru.

Deşi au întâlnit o echipă mai bine clasată, pe CSM Drăgăşani, fraţii Fistogeanu şi compania au reuşit până la urmă să-şi îndeplinească obiectivul. „Municipalii” drăgăşeneni au demonstrat şi în acest meci că forma slabă din partida cu Olteţul Alunu (pierdută de CSM cu 1-0) n-a fost întâmplătoare. Partida AS Şirineasa – CSM Drăgăşani a fost echilibrată doar în prima repriză, asta şi datorită jocului slab al gazdelor, care şi-au revenit însă în partea secundă. Au pus piciorul pe acceleraţie, astfel că la final s-a consemnat o înfrângere a oaspeţilor la scor de neprezentare, cu 3-0. George Popolan şi fraţii Fistogeanu au contribuit decisiv la succesul formaţiei din Şirineasa, care s-a comportat exemplar în ultimele 45 de minute. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 54, Andrei Fistogeanu înscriind după o pasă primită de la fratele său. Servit impecabil de Popolan, Adrian Fistogeanu a dus scorul la 2-0, rolurile inversându-se câteva minute mai târziu. Popolan, jucător care a arătat în acest meci o formă de invidiat, deşi în ultima perioadă a stat departe de teren datorită unor probleme de sănătate (accidentări şi apoi varicelă), a închis tabela la 3-0, după un „assist” al lui Adrian Fistgeanu. Altfel, au reuşit şi juniorii să-l facă fericit pe primarul Săraru. Micuţii fotbalişti ai AS Şirineasa s-au impus în faţa CSM-ului cu 4-2, trecându-şi astfel în cont prima victorie din acest retur.