Alte sporturi

Elevul lui Ion Mihai, medaliat cu bronz

* Cătălin Tiţă a fost singurul scrimer vâlcean care a urcat pe podium la Campionatul Naţional de tineret

În zilele de 16 şi 17 aprilie, la Timişoara, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de scrimă destinat tineretului. Dintre sportivii de la CS Chimia Rm. Vâlcea pregătiţi de antrenorii Ion Mihai şi Luminiţa Marcu au participat la această competiţie următorii: Cătălin Tiţa, Relu Bucura, Petre Tudorache şi Alexandru Prundeanu.

Potrivit antrenorului Ion Mihai, cel mai bun rezultat a fost obţinut de scrimerul Cătălin Tiţa, care s-a clasat pe locul 3, câştigând totodată şi medalia de bronz. De menţionat este că ceilalţi vâlceni au ocupat poziţia a patra în clasamentul final al concursului. La finalul competiţiei, antrenorii de la Chimia s-au arătat foarte mulţumiţi de evoluţia sportivilor. Ion Mihai consideră că rezultatele acestora sunt mai mult decât bune, ţinând cont de faptul că la categoria de vârstă „tineret” participă chiar şi scrimeri de 23 de ani. „Din punctul meu de vedere, elevii noştri s-au descurcat bine. În afară de Alexandru Prundeanu, care este chiar mai mic, toţi ceilalţi participanţi au 16 ani. Având în vedere că au întâlnit adversari mai mari decât ei şi au reuşit să obţină chiar şi o medalie, pot spune că sunt mulţumit”, ne-a declarat Ion Mihai. (O.D.)