Elevii lui Bucă și Catargiu, cu foame de goluri! Flacăra, trei ”boabe” într-o repriză la Potcoava!

Flacăra Horezu nu a reușit, în turul campionatului, să obțină vreo victorie în deplasare. Din cele 11 puncte înregistrate în primele 9 runde ale Ligii a III-a, 10 au fost luate acasă (remiză cu Potcoava și victorii cu Roșiori, Tr. Măgurele și Bascov). Pe teren străin, ”cocoșii” au obținut un punct doar din confruntarea cu Viitorul Dăești (scor 3-3). Prima etapă din retur a schimbat statistica. Elevii lui Cătălin Bucă și Lucian Catargiu s-au dus la Potcoava cu foame… de goluri. Au demonstrat acest lucru în primele 45 de minute. Horezenii au deschis scorul rapid, după ce le-a trecut glonțul pe la ureche. Petrolul a avut șansa să preia conducerea, a ratat, iar imediat Rotea a centrat, Stoenică a finalizat: 0-1. Rotea a oferit assist-ul și la golul 2. În minutul 32, l-a servit pe Pîrvu, iar căpitanul Flacărei a dublat diferența cu un șut frumos, la vinclu. Trupa din Treapt nu s-a oprit aici. În minutul 35, Zamura a scăpat spre poarta adversă, a fost secerat în careu, iar arbitrul a indicat punctul cu var, acordând apărătorului gazdă și cartonaș galben. Tot Zamura a executat penalty-ul și a stabilit scorul pauzei: 0-3. A fost o repriză perfectă, cu excepția galbenului primit de Pîrvu, care îl va împiedica să joace în partida din runda viitoare, cu Vedița Colonești, confruntare ce va avea loc în Treapt. În partea secundă, Flacăra a stat la cutie, a așteptat greșeala adversarului, în speranța că va reuși să mai profite pe contraatac sau să-și mențină avantajul. Importante erau puncte, nu golaverajul sau spectacolul. ”Cocoșii” nu au avut emoții că pot pierde jocul. Trupa olteană a redus din diferență pe final, în minutul 87. S-a terminat 1-3, iar Marin Nicolae, Vali Grigorescu, alături de jucători, finanțatori, reprezentanții autorităților locale și întreg staff-ul s-au bucurat pentru primul succes stagional în deplasare. De remarcat și revenirea lui Adi Țăpîrlan în primul 11 după câteva săptămâni de absență, provocată de o accidentare suferită la umăr.

Pentru Flacăra Horezu au jucat la Potcoava: Sporea – Moldovan, Sofianu, Nwabueze, Țăpîrlan, Stoenică, Pîrvu, Iordache, Rotea, Mihăilă, Zamura. Au mai intrat: Filip, Prunaru, Caralicea, Pasăre și Cornicioiu.

Toto sâmbătă, în serie s-au mai înregistrat rezultatele: Cozia Călimănești – Cetatea Tr. Măgurele 0-3 și Oltul Curtișoara – Vedița Colonești 2-3, după ce vineri Sporting Roșiori s-a impus cu 2-1 în Zăvoi, cu SCM, iar Unirea Bascov – Viitorul Dăești s-a terminat 2-2.