Liga IVLiga 6

Deplasare lungă, teren mare… Chimia, fără opt titulari, a trecut de obstacolul Bălcești

Chimia a avut parte de o deplasare lungă în optimile Cupei României Boromir, tocmai la Bălcești. Oltețul a câștigat la masa verde în etapa precedentă, cu Malaia. Jucătorii formației de Liga a VI-a din Bălcești s-au entuziasmat pentru jocul cu echipa râmniceană. Sperau într-o surpriză, însă Chimia a ieșit câștigătoare din acest duel. Distanța mare, terenul asemănător cu cel de pe Arena Națională, ca și dimensiuni, lipsa a opt jucători de bază, nu le-au pus probleme mari chimiștilor. Doar parțial în prima repriză. Oaspeții l-au pierdut pe Cârstea din start. Au fost nevoiți să facă schimbare în minutul 1 după ce acesta a acuzat o întindere. ”Contrar cursului jocului, a fost 1-0 pentru gazde. Apoi am început să presăm. Am egalat printr-un autogol, iar Cătălin Duminică a stabilit scorul pauzei: 1-2. În partea secundă jocul a fost la discreția noastră. Am mai înscris prin Cătălin Duminică, din nou, Claudiu Rădescu și Robert Ilea. 1-5 a fost la final, rezultat care ne duce în sferturile Cupei. Până la următorul meci din această competiție, încercăm să strângem tot lotul pentru returul Ligii a IV-a, care stă să înceapă”, a precizat Gabi Glodeanu, oficialul de la Chimia.