Darius Preda (18 ani) a înscris un supergol, de la 20 de metri, în amicalul CSM – SCM Piteşti (2-1)

darius preda csm rm valcea• tânărul fotbalist vâlcean a intrat pe teren în minutul 75 şi a adus victoria echipei sale

Vineri, CSM Rm. Vâlcea a disputat primul meci de verificare din acest an, pe terenul sintetic din Trivale, cu SCM Piteşti, lidera Seriei a III-a din Liga a III-a. Cu acest prilej, Alex Pelici i-a introdus pe teren pe toţi jucătorii din lot, printre care şi juniorii promovaţi iarna aceasta la echipa mare. „Municipalii” au câştigat meciul cu scorul de 2-1, prin golurile înscrise de Adrian Codin (minutul 25) şi Darius Preda (min. 83), al doilea dintr-un voleu, de la 20 metri. Acesta are 18 ani, este născut în Rm. Vâlcea şi, până în vara anului trecut, când s-a legitimat în Zăvoi, a evoluat pentru trei sezoane la echipa de juniori-republicani a Şcolii de Fotbal „Gică Popescu”, din Craiova. El a înscris primul gol la primul său meci sub tricoul echipei CSM Rm. Vâlcea. A intrat pe teren în ultimul sfert de oră, dar a reuşit, pentru moment, să-l convingă pe tehnicianul său. „Nu mă aşteptam să marchez, dar e bine pentru moralul meu. Mai am mult de muncă. Sper să joc cât mai multe minute în următoarele amicale şi să-l conving pe domnul antrenor Alex Pelici. Îmi doresc însă să debutez în Liga a II-a, într-un meci oficial. Îmi place foarte mult atmosfera, care mă ajută să-mi fac bine treaba”, a declarat Darius Preda. (L.C.)