AtletismAlte sporturi

Dana Govoreanu, din nou pe pistă! Atleta pregătită de Alina Borța, medaliată la Internaționalele României

Atleta vâlceană Dana Govoreanu a trecut printr-o perioadă dificilă. A fost nevoită să facă o pauză în cariera sportivă. Problemele medicale au dus-o către o intervenție chirurgicală. După un an greu și o ”recuperare chinuitoare”, după cum a simțit-o și antrenoarea sa, Alina Borța, Dana a reușit să revină pe pistă. De la ”infirmerie” a ajuns direct pe podium! Sportiva de la CS Chimia a concurat, în week-end, la Campionatul Internațional al României ”Iolanda Balaș Soter”, de la București. A luat startul în cursa de 100 metri garduri. A obținut titlul de vicecampioană (cu o performanță de 13.91), fiind devansată doar de o sportivă aflată cu dublă legitimare, la CSU Reșița și Rapid București. Pe locul 3 s-a clasat o atletă din Republica Moldova. Sezonul în aer liber e abia la început. Dana va avea șansa să cucerească noi trofee, să culeagă iar laurii victoriei.