Damila, din nou pe podium

Echipa fraţilor Niţu a făcut uitat insuccesul suferit în runda trecută pe teren propriu, în compania Posadei, reuşind acum să se impună fără emoţii la Horezu.

Formaţia antrenată de Vicenţiu Marinescu n-a impus pretenţii de la această partidă. Dacă n-a putut încurca planurile altor echipe cu un nume mai puţin răsunător la nivel de Liga a IV-a decât Damila, cu atât mai puţin o putea face acum. A fost conştientă de acest lucru, aşa că nu şi-a făcut mari iluzii înaintea duelului pentru ca apoi să fie dezamăgită. Flacăra a încercat totuşi să-şi vândă scump pielea. N-a reuşit, echipa antrenată de Narcis Enăchescu câştigând meciul din Treapt lejer, cu scorul de 2-0. A deschis scorul încă din minutul 3 prin Merişanu, iar până la pauză Pîrvulescu a majorat avantajul la 2-0. Damila a controlat jocul şi în partea secundă când şi-a creat mai multe ocazii, printre acestea numărându-se şi un penalti ratat de Corvin Popescu. S-a impus aşadar cu 2-0, rezultat care l-a mulţumit pe antrenorul Narcis Enăchescu. „A fost un meci disputat, cu o echipă de viitor, bine aşezată în teren, care mi-a plăcut. Mă bucură faptul că am câştigat această partidă, că echipa s-a mişcat bine. Consider că suntem pe o pantă ascendentă”, a precizat antrenorul Damilei după succesul de la Horezu. (S.S.)