Cu două goluri în 12 minute, Mateeşti a câştigat al doilea meci din acest sezon

Viitorul Mateeşti a urcat pe locul 5 în Elită după etapa din week-end-ul trecut. Duminică, 17 septembrie, s-a bucurat de al doilea succes din acest sezon. S-a conturat greu. Atletic Drăgăşani a condus până în minutul 80. A fost 0-0 la pauză. În minutul 53, Laurenţiu Tînjală a reuşit să-şi aducă echipa în avantaj. Formaţia primarului Cosmin Anghelescu a restabilit echilibrul în minutul 80 în urma unei lovituri de pedeapsă. Bogdan Spătaru a marcat pentru 1-1. Avea să fie omul meciului. În prelungirile confruntării, în minutul 90+2, a trimis mingea în plasă şi punctele au rămas la Mateeşti. A fost prima victorie pe teren propriu pentru Viitorul. Celălalt succes a fost înregistrat în prima etapă, la Mădulari. Mateeştenii au pierdut doar cu Alunu, în etapa a doua. Au mai jucat un meci la Malaia, încheiat cu o remiză albă. Sâmbătă merg la poalele Ţurţudanului pentru duelul cu Lotru Brezoi.