CSM Rm. Vâlcea – Fortuna Poiana Câmpina 1-2

CSM - Fortuna noiembrie 2014 fotbal

• De ce îi era teamă nu a scăpat! Lincar, învins pe cartea contraatacului. Suporterii i-au cerut demisia…

CSM Rm. Vâlcea a început excelent meciul disputat pe teren propriu, cu Fortuna Poiana Câmpina, locul 3 în clasamentul Seriei a II-a a ligii secunde. În minutul 15, Bogdan Geantă a deschis scorul, împingând în poartă mingea servită perfect cu capul de către fundașul central Cătălin Pârvulescu. Ion Coman putea face 2-0 pentru Vâlcea, chiar înainte de intrarea la cabine, dar balonul a trecut amețitor de aproape de bara din dreapta portarului advers. În mod inexplicabil, a doua repriză a început cât se poate de prost pentru „municipalii” lui Erik Lincar. În minutul 46, Cioinac l-a servit ideal pe mijlocașul Vali Munteanu, care a șutat pe colțul lung și l-a învins fără replică de goalkeeperul Daniel Popescu. Pe fondul unui joc mult maitimorat decât în prima repriză și anticipat perfect de advers, CSM Rm. Vâlcea avea primească lovitura de grație cu doar un sfert de oră înainte de sfârșitul partidei, când Chipirliu a înscris pentru 2-1, dintr-o acțiune personală de pe partea stângă. Acesta avea să rămână, de altfel, scorul final. După fluierului final al arbitrului Cristian Omar, un grup restrâns de suporteri nu a putut digera acest eșec și i-a cerut demisia antrenorului Erik Lincar. „Principalul” din Zăvoi a rămas îngândurat minute în șir pe bancă, nevenindu-i să creadă că a scăpat printre degete o victorie importantă, care ne-ar fi putut relansa în lupta pentru promovare.În zilele care vor urma, rămâne de văzut ce măsură va lua conducerea administrativă a clubului, de vreme ce, la sfârșitul turului, avem doar 12 puncte în clasament, în timp ce lidera Poli Timișoara s-a distanțat la 24 de puncte. (L.C.)