Baschet

CS Vâlcea 1924, un nou succes pe prima scenă baschetbalistică a ţării

CS Vâlcea 1924 s-a abonat la victorii în prima ligă a baschetului masculin românesc. Formaţia de la poalele Capelei a câştigat acum la Bucureşti. Era aşteptat un astfel de deznodământ. A întâlnit ultima clasată, Laguna. ”Lupii negri” s-au impus cu scorul de 82-53 şi se menţin în careul de aşi din grupa 11-18. Aşteaptă cu încredere meciurile decisive, pentru menţinerea în primul eşalon. În Capitală, Vârnă, Rotaru, Ciucă au adus cele mai multe puncte, 15, respectiv 11 şi 11. Primul sfert a fost câştigat de oaspeţi cu scorul de 19-13. La pauza mare, diferenţa era de 17 puncte, scor 26-43. Elevii lui Hristu Şapera au continuat să-şi dovedească superioritatea. În sfertul 3 s-au impus cu 17-11, iar în ultimele 10 minute, cu 22-16. Următoarea adversară pentru CS Vâlcea este penultima clasată, CSM Galaţi. Partida va avea loc în week-end, în Sala Traian.