Crişul (a curs prea) Repede pentru „corabia” de pe Olt

FC BIHOR – CSM RM. VÂLCEA 2-0

În comparaţie cu meciul precedent de la Bistriţa, fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea şi-au vândut foarte scump pielea la Oradea, în faţa celor de la FC Bihor, de unde se puteau întoarce acasă măcar cu un punct. Din păcate, ghinionul i-a urmărit din plin pe Marius Mitu & Co., care au irosit două bune ocazii în finalul primei reprize, pentru ca, ulterior, după pauză, să fie făcuţi de două ori şah-mat în defensivă şi să plece cu tolba goală din oraşul traversat de râul Crişul Repede.

Gogoşoiu putea deschide scorul în minutul 34

Meciul a început cum nu se putea mai rău pentru vâlceni. În minutul 4, după o lovitură liberă din colţul suprafeţei de pedeapsă, Tufişi şi Kalai s-au ciocnit violent în careul de 6 metri, portarul l-a lovit cu genunchiul în faţă pe fundaşul CSM-ul, iar ambii au primit îngrijiri medicale de urgenţă. Dacă Tufişi a putut continua meciul fără probleme, situaţia lui Kalai a rămas incertă, acesta a resimţit în continuare dureri, aşa că, în minutul 17, a cerut să fie schimbat. În locul său, Mitu şi Teleşpan l-au introdus pe teren pe Gigel Ene, aşa că automat s-a schimbat şi aşezarea jucătorilor pe teren. Astfel, în defensivă a fost coborât Ionuţ Popescu, în timp ce Ene a preluat rolul de mijlocaş.
Duelul a fost presărat cu foarte puţine ocazii de gol în prima jumătate a primei reprize, doar un şut puternic al lui Sfârlea, din afara carelui de 16 metri, l-a întins serios pe bravul portar Tufişi. Cei care puteau deschide scorul cu adevărat au fost însă fotbaliştii din Zăvoi. Astfel, în minutul 34, Gogoşoiu a fost lansat excelent în adâncime de un coechipier, a ajuns singur cu portarul advers în careul de 16 metri, dar nu a reuşit să-l învingă pe Pogacsics. Peste trei minute, o centrare a aceluiaşi Gogoşoiu l-a găsit nemarcat pe Plecanciuc, în preajma careului de 6 metri, dar fundaşul CSM-ului a trimis mingea, cu pieptul, pe lângă poarta bihoreană!

„Dubla” lui Birtalan a făcut diferenţa

După pauză, orădenii lui Stelian Farcău au trecut, încet-încet, la cârma partidei şi au început să preseze tot mai mult defensiva vâlceană, iar ocaziile s-au succedat la poarta lui Tufişi. În minutul 58, după o minge primită cadou din partea unui fundaş vâlcean, Şelagea a şutat din 10 metri, de puţin pe lângă buturile CSM-ului. Ulterior, în minutul 61, Birtalan a deviat uşor balonul de pe linia careului de 6 metri, tot pe lângă stâlpul porţii lui Tufişi. De partea cealaltă, o minge centrată de Gigel Ene a „ţopăit” prin faţa porţii adverse, fără ca atacanţii vâlceni s-o trimită în plasă.
Primul gol al orădenilor a picat în minutul 74, atunci când Oltean l-a găsit cu o diagonală senzaţională, de 40 de metri, pe Birtalan, în suprafaţa de pedeapsă. Atacantul maghiar în vârstă de 22 de ani a preluat perfect mingea şi a expediat-o în plasă, cu un şut la colţul scurt, printre bara laterală şi Tufişi, portarul CSM-ului fiind păcălit de faptul că mingea a fost deviată uşor şi de fundaşul Ionuţ Popescu.
Scorul final a fost pecetluit în minutul 85, atunci când Bârză i-a centrat perfect aceluiaşi Birtalan (mingea depăşind în aer întreaga defensivă a CSM-ului), iar vârful din ţara vecină a pus latul, din interiorul careului de 16 metri, pentru 2-0.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Tufişi – Tomozei, Kalai (Ene ’17), Plecanciuc, Vătjelu, Vasile, Roşca, Mitu, Popescu, Gogoşoiu (Vlăduţi ’62), Pribac (Dalu ’70).