Liga IVFotbal

Condusă cu 2-0, la pauză, Viitorul Mateești a remizat cu CS Gușoeni

Viitorul Mateești a mai urcat un loc în clasament după etapa din week-end. Formația susținută de primarul Cosmin Anghelescu a reușit să plece cu un punct de la Gușoeni, după ce a pierdut prima repriză. 2-0 s-a dovedit periculos pentru gazde. Primarul consideră că formația sa ar fi fost mai sus în clasament dacă nu ar fi apărut anumite greșeli de arbitraj.
”În prima repriză, cei de la Gușoeni au fost mai buni decât noi. Au condus cu 2-0, după 45 de minute, dar ar fi trebuit ca doar un gol să fie validat. Celălalt a fost fantomă, ca să spun așa. Mingea a lovit bara și a revenit în 6 metri, un adversar a continuat faza, iar portarul nostru a respins-o în corner. De la margine s-a semnalizat că mingea a depășit linia porții, dar nu avea cum să fie așa. Nici gazdele nu se așteptau, nu s-au bucurat pentru că nu au văzut mingea în poartă. Se pregăteau să execute cornerul. Înțeleg că suntem oameni și putem greși cu toții, dar când se repetă la nesfârșit devine frustrant. Am pierdut puncte importante din cauza acestor erori ale arbitrilor. E vorba despre descurajarea jucătorilor, care fac eforturi mari ca să poată veni la meciuri, la fel ca și noi, să susținem echipa. Dar e vorba în primul rând despre ei. Și acum erau dezamăgiți, dar i-am încurajat la pauză și le-am spus că putem reveni. În partea secundă am marcat de două ori, prin Martescu și Emil Balaci și am mai avut ocazii. Puteam să plecăm cu toate cele trei puncte de la Gușoeni. Ne-au și lipsit jucători, 4-5 titulari. Am avut patru juniori în lot”, a precizat Cosmin Anghelescu, după remiza de la Gușoeni (scor 2-2). Duminică, primarul a însoțit și echipa de juniori în deplasarea de la poalele Țurțudanului. Mateeștenii au condus cu 2-1 duelul cu lidera, Lotru Brezoi, dar au pierdut cu 6-2.