Liga VFotbal

Gabi Rizea, al doilea meci, primul gol pentru lidera Ligii a V-a

CS Păușești Măglași a câștigat meciul din deplasare, cu CS Crețeni și va termina turul pe primul loc, indiferent de rezultatul din ultima rundă a anului. Formația pregătită de Claudiu Dumitru s-a impus în acest joc cu scorul de 4-2. Printre marcatori s-a aflat și Gabi Rizea, fotbalist care a îmbrăcat pentru a doua oară tricoul liderei. Andreescu, Zanfir și Vali Mihalcea au fost ceilalți trei marcatori ai oaspeților.
”Sincer, ne-am temut un pic de acest joc. Nu cunoșteam adversara, iar recenziile, ca să spun așa, nu erau tocmai bune. Ni s-a spus că sunt mai răi cei de la Crețeni, că joacă dur. Nu a fost deloc așa. Din contră, a fost un joc foarte liniștit, lipsit de agresivitate, disputat în spirit de fair-play. Ne-am văzut fiecare de joc. S-a acordat un singur cartonaș galben, spre final. Noi am avut un lot restrâns, iar în ultimele minute am debutat doi copii, de 2008 și 2009. Unul dintre ei, din prea mult entuziasm, poate, a făcut un fault din spate și au reacționat gazdele, au fost niște clinciuri în acel moment, dar atât. Am avut ocazii să înscriem din primele minute, dar din nou am plecat de la 1-0 pentru adversari. Am fost surprinși după un corner. Apărarea a respins, iar un băiat de la ei a prins un șut de la 20-25 de metri, la colțul barei, în plasă. În pauza de iarnă trebuie să facem cumva să remediem această problemă, să nu fim nevoiți mereu să recuperăm, să plecăm aproape din start în dezavantaj. Am egalat la 1-1 prin Octavian Andreescu. Am mai avut vreo patru ocazii de 1-1 cu portarul. A avut niște parade imposibile, la fel ca și în partea secundă. Probabil că scorul era mai mare cu altcineva între buturile lor. În repriza a doua, poate ei au și căzut fizic. Am mai marcat de trei și nu s-a pus problema învingătoarei. Cu vreo cinci minute înainte de final am mai primit un gol. Am întâmpinat două probleme pe parcursul jocului. Pîrvu și Juverdeanu s-au accidentat. Cătălin a ieșit din minutul 35, Juve, după pauză. A fost frig, poate nici nu s-au încălzit suficient de mult, s-au resimțit și nu au putut continua. În altă ordine de idei, turul îl vom termina pe primul loc, dar contează rezultatul din ultima etapă. Întâlnim CS Bărbătești. E o echipă bună, o cunoaștem de mult timp, are cam același lot de mai mulți ani, omogenitate și cu siguranță ne va pune probleme. Nu trebuie, însă, nici să ne speriem, dar nici să o desconsiderăm. Sunt trei puncte care contează în economia campionatului, nu neapărat a turului. Să încheiem anul cu bine, apoi ne facem planuri pentru viitor. Vrem să facem o pregătire bună. Am stabilit deja câteva meciuri amicale. Probabil vom juca și cu Flacăra Horezu, cu Frăția, din Liga a IV-a din București, ne dorim și cu Cozia Călimănești. Dar până la amicale, să terminăm cu oficialele”, a declarat Claudiu Dumitru, antrenorul liderei Ligii a V-a, după a 12 victorie din acest campionat.