Campioanele Vâlcii n-au noroc sau n-au interes?

* în ultimii cinci ani, doar Ghecon Lăpuşata a izbutit să facă saltul în Liga a III-a, după ce a câştigat meciul de baraj

Din 2005-2006, sezon din care Federaţia Română de Fotbal a stabilit ca pentru promovarea în Liga a III-a să aibă loc meciuri de baraj, doar o singură echipă vâlceană a izbutit să câştige şi să acceadă în al treilea eşalon al ţării. Aşa cum se cunoaşte, ultima formaţie din judeţul nostru care a promovat direct a fost Lotru Brezoi, în sezonul 2004-2005.

Amintiri cu… At(h)letic, şi cu… Mircea Savu

Prima echipă care a fost nevoită să treacă prin furcile caudine ale acestor baraje a fost Cozia Călimăneşti, la finele sezonului 2005-2006. Trupa vâlceană, pregătită la vremea respectivă de… Mircea Savu (nimeni altul decât antrenorul de azi al celor de la Oltul Ioneşti 2009), a fost înfrântă însă la Tg. Jiu, de Athletic Sibiu, la capătul unui meci foarte controversat, cu scorul de 2-1. Vâlcenii au condus cu 1-0 la pauză, însă s-au văzut învinşi în repriza secundă. La final, Cozia a acuzat prestaţia potrivnică a brigăzii de arbitri, condusă de timişoreanul Orlando Trandu.

Sportul, ca şi Oltul, a jucat barajul la Caracal

Abia înfiinţată, echipa Sportul Rm. Vâlcea reuşea, în sezonul 2006-2007, să câştige titlul pe plan judeţean după o luptă „la baionetă” cu Hidroelectra. La meciul de baraj care a avut loc tot la Caracal (acolo unde a jucat marţi, 15 iunie, şi Oltul Ioneşti 2009 – moştenitoarea de drept a palmaresului celor de la Sportul), elevii lui Cristi Bora şi Eugen Catrinoiu aveau să fie înfrânţi însă cu 2-0 de echipa teleormăneană Turris Tr. Măgurele. Vâlcenii au plătit tribut faptului că cel mai bun jucător al echipei, Iulică Roşoagă, a părăsit terenul accidentat încă din minutul 10. Sportul avea să termine meciul în inferioritate numerică, „Boby” Oprea fiind eliminat în minutul 85 pentru că a ripostat după un fault dur al unui adversar.

Hidroelectra a avut cea mai ingrată prestaţie

Fără îndoială, cea mai ingrată prestaţie în meciurile de baraj a avut-o Hidroelectra Rm. Vâlcea. Campioana sezonului 2007-2008 a terminat în genunchi o partidă în care pornea din postura de favorită în faţa celor de la Jiul Rovinari. Vâlcenii s-au făcut pur şi simplu de râs la Craiova, pierzând lamentabil (0-5). Mai mult decât atât, Hidroelectra a terminat meciul în doar 7 jucători de câmp, fiindu-i eliminaţi ambii portari, Cârstina (min. 10) şi Udeanu (min. 22), precum şi L. Pufu (min. 53). Cei trei jucători s-au ales ulterior şi cu sancţiuni din partea Comisiei de Disciplină din cadrul FRF, cea mai drastică fiind primită de portarul Cârstina (6 etape şi 5 milioane de lei amendă). Udeanu s-a ales cu 5 etape de suspendare şi 5 milioane de lei amendă, în timp ce L. Pufu a stat pe tuşă un meci şi a fost amendat cu 1 milion de lei. De menţionat este faptul că, din minutul 22, după ce a fost eliminat şi portarul de rezervă al celor de la Hidroelectra, între buturile echipei vâlcene a intrat T. Harapu.

Ghecon a salvat onoarea campioanelor din Vâlcea

Singura formaţie vâlceană care a reuşit, până acum, să promoveze în Liga a III-a după ce a câştigat meciul de baraj a fost FC Ghecon Lăpuşata. În sezonul 2008-2009, elevii lui Emil Popescu s-au impus la Piteşti, în faţa campioanei din judeţul Olt, Sportul Vişina Nouă, cu scorul de 2-1 (1-1), golul victoriei fiind marcat de Pântea, în minutul 90+2. Mai mult decât atât, la finele campionatului recent încheiat, trupa deputatului Dan Mazilu a reuşit să se salveze şi de la retrogradare, deşi misiunea a fost una extrem de grea, în condiţiile în care au picat la „Judeţ” câte şase echipe din fiecare serie de Liga a III-a. În următorul sezon, le va fi probabil mult mai uşor celor de la Ghecon Lăpuşata să se menţină pe linia de plutire, mai ales că doar 3 echipe din 16
vor retrograda în Liga a IV-a.

Rezultatele precedente ale echipelor vâlcene în meciurile de baraj pentru promovarea în Liga a III-a:

2006 – sâmbătă, 17 iunie, Tg. Jiu, Stadionul Municipal
Athletic Sibiu – Cozia Călimăneşti            2-1 (0-1)
Au marcat: Cl. Gheorghe (’49), Galea (’81) / B. Preda (’16)
Au evoluat pentru Cozia Călimăneşti: Cruceru – B. Mocioacă, I. Perţa, T. Harapu, T. Popescu – Ad. Gheorghe (Udrescu ’86), I. Ilie (Ad. Blăjan ’65), L. Pătularu, B. Preda – Văduva, R. Dina (Cheran ’85). Antrenor: Mircea Savu
Arbitru: Orlando Trandu (Timişoara)

2007 – sâmbătă, 16 iunie, Caracal, Stadionul Municipal
Turris Tr. Măgurele – Sportul Rm. Vâlcea        2-0 (0-0)
A marcat: Ciobanu (’80, ’90 – al doilea din penalti)
Au evoluat pentru Sportul Rm. Vâlcea: Mihalache – D. Uţă, Cosma, Pântea, T. Popescu, Oprea, Manu, D. Comănescu, Roşoagă, A. Bunescu, I. Floricu. Antrenori: Cristi Bora şi Eugen Catrinoiu
Arbitru: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel)

2008 – sâmbătă, 31 mai, Craiova, Stadionul Electroputere
Jiul Rovinari – Hidroelectra Rm. Vâlcea        5-0 (3-0)
Au marcat: Băltăreţu (’22 – penalti), Drăgătoiu (’36), Trufulea (’38), Asan (’85), Roman (’90)
Au evoluat pentru Hidroelectra Rm. Vâlcea: A. Cârstina – A. Bâzgan, T. Harapu, L. Nicolaescu, Ad. Glăvan (A. Udeanu ’10) – Jugăstreanu, Stoican (Ilie ’60), Ad. Blăjan, Ad. Bunescu (I. Ioniţă ’46), L. Pufu, Tiron (I. Perţa ’51). Antrenor: Lucian Giurcă
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova)

2009 – miercuri, 17 iunie, Piteşti, Stadionul Tineretului (Ştrand)
Ghecon Lăpuşata – Sportul Vişina Nouă        2-1 (1-1)
Au marcat: Roşoagă (35), Pântea (90+2), respectiv Neacşu (15)
Au evoluat pentru Ghecon Lăpuşata: Cruceru – Mocioacă, Băiţa, Popescu, Drăguşin, R. Nistor, Stoican, I. Ioniţă (Băcanu), Roşoagă, Şorega (Pântea), Ov. Ciortan. Antrenor: Emil Popescu.
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti)