Buzilă, imperial la loviturile de departajare!

Elevii lui Iinca au rezistat eroic 30 minute. Chiar au avut o ocazie mare de a duce scorul la 3-0, după un contraatac al lui Marian Chiripuş. Căpitanul trupei vâlcene (după eliminarea lui Ştefan), a centrat pe 6 metri, Sîrbu i-a luat faţa adversarului, dar nu a reuşit să trimită mingea în plasă. Şi nu a fost singura. Prelungirile s-au încheiat tot la scorul de 2-0 şi duelul a ajuns la loteria penalty-urilor. Buzilă, extrem de inspirat, a apărat două lovituri din punctul cu var. De la oaspeţi au ratat căpitanul Marius Jianu şi Zamfir. Au transformat Andronache şi Tudor. La loviturile de departajare au marcat, în ordine, pentru campioana Ligii a IV-a: Lăzărescu, Mazilu, Marian Chiripuş şi Tănăsie.
Cozia a câştigat cu scorul de 4-2 la penalty-uri şi a promovat în Liga a III-a! Felicitări, băieţi! Aţi scris o filă frumoasă pentru istoria fotbalului vâlcean! Felicitări, Vasile Ilinca! Mult succes, Cozia, în cel de-al treilea eşalon!
Pentru Cozia au evoluat: Buzilă – Proteasa, Ştefan, Lăzărescu, Duca, Sîrbu, Al. Chiripuş, Mazilu, Uţă, M. Chiripuş, Rădoi. Au mai intrat Marinaş, Tănăsie, Zotică.
Oltul Curtişoara: Stănciulescu – Covercă, Răcăleanu, Preda, Ungureanu, Tudor, Neagoe, Jianu, Nichita – Andronache, Bîră. Au mai jucat: Furtună, Zamfir şi Prisăceanu.

Baraj de promovare în Liga a III-a

Regiunea 1, Nord-Est:
Flacăra Erbiceni (Iaşi) – Viitorul Darabani (Botoşani) 4-1 (0-5 în tur)
Speranţa Răuceşti (Neamţ) – Juniorul Suceava (Suceava) 1-0 (0-0 în tur)
Rapid Brodoc (Vaslui) – Sportul Oneşti (Bacău) 4-3 (3-3 în tur)

Regiunea 2, Nord-Vest:
CSM Sighetu Marmaţiei (Maramureş) – Rapid Jibou (Sălaj) 2-0 (3-0 în tur)
Victoria Carei (Satu Mare) – Supporter 2.0 (Cluj) 3-0 (1-1 în tur)
Silvicultorul Maieru (Bistriţa Năsăud) – Viitorul Borş (Bihor) – nu s-a disputat
*) Silvicultorul Maieru a promovat în Liga a III-a

Regiunea 3, Centru:
CS Gheorgheni (Harghita) – ACS Târgu Mureş (Mureş) 3-6 (1-4 în tur)
Inter Stars Sibiu (Sibiu) – Olimpic Zărneşti (Braşov) 1-2 (1-1 în tur)
CSO Baraolt (Covasna) – CS Universitatea din Alba Iulia (Alba) 1-7 (2-11 în tur)

Regiunea 4, Vest:
CSO Turceni (Gorj) – Phoenix Buziaş (Timiş) 0-2 (0-2 în tur)
Recolta Dănceu (Mehedinţi) – ACB Ineu (Arad) 2-6 (0-5 în tur)
Magica Balta Caransebeş (Caraş Severin) – Retezatul Haţeg (Hunedoara) 0-0 (1-4 în tur)

Regiunea 5, Sud-Vest:
Cozia Călimăneşti (Vâlcea) – ACS Oltul Curtişoara (Olt) 2-0, 4-2 la lovituri de departajare (1-3 în tur)
Roberto Ziduri (Dâmboviţa) – Dunărea Turris (Teleorman) 1-1 (0-1 în tur)
CS Rucăr (Argeş) – Dunărea Calafat (Dolj) 1-0 (1-1 în tur)

Regiunea 6, Sud:
CS Amara (Ialomiţa) – CS Glina (Ilfov) 3-1 (2-3 în tur)
Victoria Adunaţii Copăceni (Giurgiu) – CS Păuleşti (Prahova) 1-3 (1-0 în tur)
CS Dinamo Bucureşti (Bucureşti) – Venus Independenţa (Călăraşi) 1-0 (3-2 în tur)