Liga VFotbal

Bunești, ”nașa” primelor clasate! Adi Ancuța a ”semnat” victoria cu Drăgoești

După ce a remizat cu Oltul Ionești, AS Bunești a abordat și partida cu lidera Oltul Drăgoești cu aceeași determinare. De această dată, Adi Ancuța și colegii săi s-au bucurat de o victorie. 2-1 s-a consemnat la final. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 30. Nicu Mihai (”Moleșeală”) a executat bine un corner (cum se întâmplă de ce mai multe ori), ”Bucă” (Tănăsie) a trimis spre poartă, iar fundașul celor de la Drăgoești a respins-o în propria poartă. Golul a fost validat drept auto-gol. Cu cinci minute până în pauză, lidera a egalat. Partida a fost decisă în minutul 75, de o altă greșeală în defensiva celor de la Drăgoești. Fundașul a vrut să trimită balonul pe spate, pentru portar, Adi Ancuța, căpitanul gazdelor, a fost atent și le-a furat ”varza”. A marcat pentru 2-1, punându-și semnătura pe victorie.

”Au echipă bună cei de la Drăgoești, dar ambiția și dăruirea au făcut diferența. Noi ne motivăm foarte bine împotriva echipelor din partea superioară a clasamentului. Nu am pierdut cu niciuna în retur. Am avut cu Șirineasa, Orlești, Ionești și Bărbătești, înainte de Drăgoești. Suntem neînvinși de cinci etape. Avem și moralul bun. Rezultatele bune aduc alte rezultate bune. Dintre primele clasate mai avem de jucat, acasă, cu Mihăești. Vom avea aceeași determinare ca și până acum. Nu facem jocurile nimănui. Jucăm de plăcere, pentru noi. Cu Drăgoești, cred că nici ei nu pot să conteste victoria noastră. Au avut o ocazie, o bară, la 1-0 pentru noi. Să se decidă în meciul direct, dintre ele, din etapa următoare, care e echipa mai bună și merită să fie pe primul loc”, a transmis Adi Ancuța, liderul și golgheterul echipei din Bunești, după un alt rezultat notabil.