Liga IVFotbal

Budești s-a ”înecat” în Lotru. Brezoi, prima victorie din retur

Viitorul Budești a impresionat în meciurile disputate în această primăvară. Sică Bălțățeanu a marcat în toate partidele. În singurul joc în care nu a făcut-o, echipa sa a pierdut. Budeștenii s-au ”înecat” în Lotru. Formația pregătită de Dan Naum și Remus Burcuș a reușit să spargă gheața în returul Ligii a IV-a, după jocul ”nebun” de la Berbești. A câștigat cu scorul de 2-1 confruntarea cu Budești.

”Am avut din nou destul de multe absențe. Am abordat jocul cu 7 juniori în primul 11. Am avut doar trei rezerve disponibile. Am deschis scorul în prima repriză, prin Sebi Botă, un jucător extrem de valoros, curtat și de echipe de Liga a III-a. Golul a venit după o incursiune a lui Alex Andronache, care a mai avut câteva ocazii. Și oaspeții au avut una mai importantă, dar și câteva lovituri libere, din apropierea suprafeței noastre de pedeapsă. Sică Bălțățeanu e un bun executant și ne putea surprinde. Am intrat la pauză cu avantajul minim. În partea secundă a fost cam multă nervozitate. Una peste alta, un meci de luptă. Am întâlnit o echipă bună. Și arbitrajul a fost bun. Prin minutul 60 am fost egalați dintr-o lovitură liberă. 10 minute mai târziu, Sebi Botă a scăpat pe contraatac, iar Alex Andronache, după două șanse mari ratate, pe a treia a valorificat-o. Am marcat pentru 2-1 și așa s-a terminat. Toată echipa a jucat bine”, a concluzionat Remus Burcuș, președintele clubului din Brezoi.