FotbalDiverse

Boromir s-a calificat în sferturile Campionatului Național de Minifotbal!

Sâmbătă seara, FC Boromir a disputat cel de-al treilea și ultimul meci din grupa C a Campionatului Național de Minifotbal de la Rm. Vâlcea. Formația coordonată de Marian Dascălu și George Frîntu înregistrase o înfrângere și o victorie în precedentele două jocuri. Avea nevoie de un nou succes pentru a rămâne în cursa pentru titlul național. A obținut-o! ”Brutarii” au câștigat fără emoții confruntarea cu HDS Drobeta și s-au calificat în sferturile Campionatului Național. Echipa vâlceană s-a impus în fața mehedințenilor cu 4-0. Scorul a fost deschis în minutul 4 după o fază frumoasă, un un-doi între Fistogeanu și Pîrvu, cu ”Fisto” la finalizare. În minutul 12, Pîrvu a dublat avantajul gazdelor după un corner executat perfect de colegul de la Dăești, coechipier nou la Boromir, Vasile. După pauză, în minutul 30, și-a trecut și Iordache numele pe lista marcatorilor, transformând cu precizie o lovitură de la 7 metri. Arbitrii au indicat punctul cu var după un henț în careu. Pe final de partidă, Vasile a oferit un nou assist, tot dintr-un corner, care i-a surprins pe jucătorii din Tr. Severin. Singur în fața porții, Fistogeanu a avut de îndeplinit o simplă formalitate. În acest meci, Boromir a rulat întreg lotul avut la dispoziție. Au lipsit doi jucători importanți, unul dintre căpitani, Laurențiu Nicolaescu, suspendat după primirea a două cartonașe galbene în precedente două partide, dar și Florin Costea.

În această seară va avea loc și tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din sferturi. Vom reveni cu amănune după evenimentul în urma căruia Boromir își va afla adversara din următoarea fază.