FotbalDiverse

Boromir a cucerit Supercupa României! Vicecampioana județeană și-a asigurat ”biletul” pentru cupele europene!

De vineri și până duminică, Iași a fost capitala minifotbalului din România. A găzduit turneul Supercupei României, competiție la care a fost prezentă și vicecampioana Vâlcii, FC Boromir. Formația coordonată de George Frântu și Marian Dascălu trebuia să ajungă în primele 16 echipe pentru a-și asigura participarea la Campionatul Național, care va avea loc între 15 și 17 iulie, la Rm. Vâlcea. A reușit mai mult de atât. Pas cu pas, meci cu meci s-a apropiat de trofeu. Boromir, multipla campioană județeană, a reușit să câștige competiția, o performanță uriașă, asemănătoare cu cea a cuceririi Cupei României, din trecut. În semifinale, trupa vâlceană a trecut cu scorul de 3-2, la loviturile de departajare, de Ludicom București. În ultimul act a dat peste HNH Klausenburg Cluj. A fost 2-0 la pauză pentru Boromir. Vali Mihalcea a deschis scorul, după o fază frumoasă. Portarul Amarinei a ieșit dintre buturi cu mingea la picior, și-a scos din joc doi adversari, a pasat în stânga, mingea a ajuns la Vasile, care a centrat în fața porții. Mihalcea i-a luat fața adversarului, a pus latul și balonul a poposit în poartă. Chiar înainte de pauză, Florin Costea a dublat avantajul după o lovitură de la colț. A doua repriză a reprezentat doar o formalitate pentru trupa de la poalele Capelei. Vali Mihalcea a dus scorul la 3-0, Fistogeanu a marcat pentru 4-0, scor înregistrat și la final.

În finala mică, Ludicom București a trecut, la loviturile de departajare, cu 6-5, de Borussia Sibiu și a obținut medaliile de bronz.

La Iași, Boromir a obținut mai multe avantaje prin cucerirea Supercupei României. S-a calificat la Campionatul Național de la Arenele Traian, unde județul Vâlcea va mai fi reprezentat și de campioana Nurvil, dar și-a asigurat și prezența la EMF Eurocup, competiție europeană programată în Ungaria, între 14 și 18 septembrie 2022.

Din lotul echipei vâlcene a făcut parte și Lucian Iordache, aflat în recuperare după operație. A dat informații utile de pe margine și a contribuit la succes. Boromir s-a bazat, la Iași, pe: Amarinei, Bălan, Fistogeanu, Marian Chiripuș, Mihalcea, Boby Mihăilă, Păun, Vasile, Pîrvu, Costea, Ov. Popescu, Samson, Bucei. Felicitări, campionilor și mult succes la Campionatul Național!