AtletismAlte sporturi

Atleții vâlceni, pe podium la Cupa României

În week-end, la Craiova s-a desfășurat Cupa României la atletism pentru seniori și sportivii de la categoria Under 20. Competiția a adus alte confirmări pentru Vâlcea. Au fost cinci medaliați. Andrei Neagoe, cu ștafeta de la CSM Slatina, de 4×100 metri, a obținut bronzul, Medeea Mușulete, de la CNMB și Colegiul Național Mircea cel Bătrân a obținut argintul la Under 20, la 100 metri, Raisa Diaconescu a cucerit Cupa României la senioare cu echipa de ștafetă de 4×400 metri de la CSM Onești. De asemenea, Beniamin Ghiță și Alexia Chiriță, de la Chimia, au fost pe podium. Beni a luat argintul la 800 metri Under 20 (la seniori a fost pe 5), iar Alexia, bronzul la 200 metri, la Under 20 (s-a clasat tot pe 5 la senioare).