FotbalDiverse

AFC Vlădești, final de an cu trei victorii și o petrecere de top, cu muzică bună, premii și artificii!

AFC Vlădești s-a regăsit printre puținele echipe de Liga a V-a care s-au bucurat sâmbătă de succes în Cupa României. Andrei Neagoe și colegii săi au eliminat-o din competiție pe AS Popești 2016. Nu a fost un joc ușor pentru oaspeți.
”Am controlat prima repriză, am avut posesie și ocazii. Am deschis scorul prin minutul 25, după un corner executat de Olaru. «Sistem» (Cosmin Rogojină) a înscris cu capul pentru 0-1. Puteam să mai înscriem și înainte de gol, dar și după deschiderea scorului. În partea secundă, după o neatenție în apărare, au scăpat gazdele singur cu portarul și au egalat. Frații Roșca au fost decisivi pentru noi, ne-au adus calificarea în faza următoare a competiției. Antrenorul nostru, Sandu Bogdan Gheorghe, a făcut o schimbare inspirată. L-a introdus pe teren pe Claudiu Roșca, jucător care, abia intrat pe teren, a marcat pentru 1-2 după o acțiune frumoasă, finalizată elegant, iar Lucian, aflat între buturi, a scos două-trei mingi din situație de 1-1 cu adversarul. Am mai avut și noi o bară, prin Olaru, dar și gazdele au ratat câteva oportunități bune.
Trăgând linie, putem spune că a fost o primă parte a sezonului bună pentru noi. Ne-am propus în campionat o clasare în primele 7 și suntem pe locul 7, iar în Cupă am avansat în turul 3. Avem trei victorii la rând. În derby-ul comunal, cu Stejarul, am meritat pe deplin victoria. Am controlat jocul (care a fost unul sportiv) de la un capăt la altul. Am deschis scorul în minutul 1, după o degajare a lui Zotică în coapsa lui Claudiu Roșca. Am dublat avantajul în minutul 47 după un corner executat de «Botoșel». Florin Duma a înscris. Am mai ratat și un penalty, prin Cosmin «Botoșel» Olaru. Ei au redus din diferență pe final, în minutul 90, din penalty. Domnul primar a invitat la final ambele echipe la Căminul Cultural. Îi mulțumim pentru acest lucru.
După meciul cu Stejarul, am mers la Drăgoești. Acolo am făcut diferența spre final. Andrei Neagoe a marcat spectaculos, din foarfecă și ne-am întors cu trei puncte.
Cu alte cuvinte, după meciul de la Popești am avut ce sărbători. Am mers la banchet, la un local din Păușești Măglași. Îi mulțumim lui Gheorghe Măgureanu că ne-a pus la dispoziție localul. A fost o petrecere top, cu lăutari, premii și chiar artificii. Am avut și un copil, Viorel Papuc, care a cântat la nai. Am oferit și câteva distincții speciale, ca să animăm și mai mult atmosfera, pentru ”grasul” echipei, ”supărăciosul” etc. Una peste alta, o atmosferă plăcută, așa cum e de fiecare dată în grupul nostru. Mulțumim și celor de la Nordic, care ne-au ajutat când le-am solicitat sprijinul, dar și celor de la Pizza Proper, care după fiecare meci jucat acasă ne răsfață cu cea mai bună pizza din oraș. Mai sunt și alții care ne ajută și cărora trebuie să le mulțumim, chiar dacă nu doresc să le mediatizăm gestul. Nu în ultimul rând, mulțumim inimoasei noastre galerii, al 12-lea jucător al nostru, care ne-a susținut necondiționat, indiferent de rezultate sau prestațiile pe care le-am avut, unele poate mai puțin convingătoare”, au concluzionat oficialii de la AFC Vlădești, după ultimul meci din 2023.