Adi Popa: „Am început partida de la Işalniţa cu şase jucători Under 21 şi am încheiat-o cu opt!”

Din păcate, în meciul de la Işalniţa, cu ACSO Filiaşi, Flacăra Horezu nu s-a putut baza pe mulţi dintre titularii obişnuiţi din actualul sezon al Ligii a III-a. Astfel, printre cei absenţi, s-au numărat fundaşii Cristi Munteanu, Ştefănel Covalschi, mijlocaşul Adi Popa – care s-au accidentat în partida precedentă, cu Unirea Bascov, din Treapt, dar şi Radu Georgescu (suspendat după cartonaşul roşu încasat în etapa anterioară). În plus, nici Ciprian Dinu nu a putut juca, din pricina unei probleme de ultimă oră.

„Am dat şansa multora dintre jucătorii tineri să joace mai mult şi consider că toţi şi-au făcut treaba foarte bine”

„Pentru acest meci, am avut mulţi jucători indisponibili! Trei au absentat deoarece au fost accidentaţi, iar Radu Georgescu pentru că a fost eliminat în partida precedentă. Chiar şi în aceste condiţii, am reuşit însă să facem un joc bun! Am dat şansa multora dintre jucătorii tineri să joace mai mult şi consider că toţi şi-au făcut treaba foarte bine. Aceasta a fost şi ideea, de a-i vedea jucând mai mult pe cei care au fost folosiţi mai puţin. Ne-a bucurat că toţi s-au dăruit şi au depus eforturi pentru a obţine un rezultat pozitiv, dacă ar fi fost puţin mai atenţi pe final, puteam măcar să nu pierdem şi am fi câştigat măcar un punct din acest duel”, ne-a declarat antrenorul-jucător al echipei din Treapt, Adi Popa.
„Am început partida de la Işalniţa cu şase jucători Under 21 şi am încheiat-o cu opt! Am deschis scorul dintr-un penalti, apoi ne-am desprins la 2-0 după un gol cum rar se vede pe terenurile de fotbal. Apoi, am mai avut alte acţiuni de atac, printre care s-au numărat două oportunităţi de a înscrie ale lui Eduard Neacşu. Încet-încet, situaţia s-a schimbat însă. Am încasat primul chiar gol înainte de pauză, am fost egalaţi din penalti în minutul 61, iar cel de-al treilea gol l-am primit aproape de final în minutul 84. Una peste alta, a fost un meci spectaculos, în care pe noi ne-a încântat faptul că am putut să folosim mulţi dintre copiii noştri talentaţi”, a adăugat Adi Popa. Printre jucătorii care au dus greul la Işalniţa s-a aflat şi fundaşul Emilian Bârziche (FOTO – în echipament alb, într-un duel cu Sabin Lupu, din meciul Flacăra Horezu – FC „U” Craiova 2-0, din tur)
În încheiere, oficialul din Treapt a recunoscut că Flacăra Horezu ar fi avut şanse minime de a o întrece pe FC „U” Craiova în ultima rundă, în condiţiile în care trupa din Bănie s-a impus week-end-ul trecut la Viitorul Domneşti (3-1), iar sâmbătă, 25 mai, va primi vizita formaţiei CSM Flacăra Moreni, pe teren propriu. (N.C.)