Alte sporturi

Karatistul Mihaita Safta, locul 5 la Europene

Karatistul Mihăiţă Safta, locul 5 la Europene

Lângă Veneţia, în Italia, s-au desfăşurat întrecerile Campionatului European de Karate, stilul Shotokan. La această competiţie a participat şi sportivul vâlcean Mihăiţă Tudorel Safta, care este legitimat la clubul privat de karate CS Ioniţă Sport Center, club patronat de fostul campion european Mihai Ioniţă. Safta a concurat la cadeţi, la categoria – 75 de kilograme la categoria kumite, acolo unde-a terminat competiţia pe locul 5. În ultima fază a turneului, vâlceanul a pierdut medalia de bronz, fiind învins de un italian la un singur punct diferenţă, în prelungiri. La această întrecere a fost prezent şi preşedintele clubului vâlcean, Mihai Ioniţă, însă doar în calitate de arbitru. Cei doi vâlceni, Mihai Ioniţă şi Mihăiţă Safta, au făcut parte, la aceste Europene din Italia, din lotul României, compus din alţi 43 de sportivi şi oficiali. Întrecerea propriu-zisă a fost onorata de participarea a circa 250 de sportivi din 22 de ţări, care-au concurat la categoriile de vârstă, cadeţi şi juniori. Tânărul karatist vâlcean se pregăteşte acum pentru a merge la Campionatul European al stilului WKF (interstiluri), cadeţi şi juniori, competiţie programată a avea loc în perioada 17-19 februarie la Belgrad (Serbia-Muntenegru). Nicolae CIUCESCU