Alte sporturi

Mihai Rascu a adus primul titlu de vicecampion national al anului pentru Rm. Vâlcea

La Campionatul Naţional de scrimă
Mihai Raşcu a adus primul titlu de vicecampion naţional al anului pentru Rm. Vâlcea

Primul titlu de vicecampion naţional pentru sportul vâlcean în acest an 2006 a fost adus de tânărul floretist Mihai Raşcu de la CS Oltchim. Participant la Campionatul Naţional de scrimă juniori, sub 17 ani, Mihai Raşcu şi-a învins toţi adversarii până în finală unde a pierdut în faţa scrimerului Ioan Moisa de la CS Satu Mare şi a intrat în posesia medaliei de argint. Pe locul III s-a clasat sportivul Levente Kostyuk, tot de la CS Satu Mare. Floretiştii vâlceni s-au dovedit a fi printre cei mai buni din ţară şi în concursul pe echipe unde s-au clasat pe locul II, devenind vicecampioană naţională la floretă masculin. În alcătuirea: Mihi Raşcu, Radu Minoiu, Valentin Niţă şi Anuţa Codruţ, echipa CS Oltchim antrenată de tehnicienii Livius Buzan, Luminiţa Marcu şi Ion Mihai a fost întrecută în finală de scrimerii CS Satu Mare. Medalia de bronz a revenit sportivilor de la CSS Steaua 3 Bucureşti. De asemenea, la individual, floretistul Valentin Niţă s-a clasat pe locul 6, iar Radu Minoiu pe locul 8. Comportări merituorii au avut şi ceilalţi scrimeri ai CS Oltchim care au reuşit să treacă de faza grupelor preliminare. La fete, sportiva vâlceană Tatiana Găinuşă s-a clasat pe locul 9. Următoarea competiţie se va disputa în perioada 2-5 februarie 2006, tot în Sala Floreasca din Bucureşti.