Elevii lui Bora au clacat

Vartex Rm. Vâlcea – Energia Malaia 3-1

Sâmbătă, gruparea lui Popolan, Vartex Rm. Vâlcea, a primit pe terenul CSŞ din zona de Nord a Râmnicului replica Energiei Malaia, echipa clasată pe locul 4 până la momentul respectiv. Deşi după primele minute de joc fotbaliştii din Malaia păreau că vor câştiga meciul detaşat, odată cu începerea celei de-a doua reprize Popolan şi echipa s-au dovedit mult mai motivaţi, astfel că au reuşit să înscrie şi să câştige la final cu scorul de 3-1. Pe ansamblul meciului, cei care au comis mai puţine erori în defensivă aveau să şi câştige, iar Vartex Rm. Vâlcea a demonstrat că poate fi capabilă de răsturnări de scor.

Oaspeţii, mai incisivi în prima repriză

Prima ocazie de gol a aparţinut gazdelor în minutul 10, prin Voica, atacantul ce a trimis din 20 de metri o „ghiulea” pe lângă bara din dreapta apărată de Mihai. Însă, două minute mai târziu,  oaspeţii aveau să deschidă scorul prin Vangu, care a marcat lejer din interiorul careului, după o bâlbâială a defensivei adverse. Acelaşi Vangu îşi putea bifa golul cu numărul 2 câteva minute mai târziu, după o demarcare superbă la ofsaid, însă a trimis balonul în bară. Spre finalul primei reprize, gazdele păreau condamnate la un eşec, deoarece nu-şi puteau crea nicio ocazie reală de gol. Singura ocazie de a marca a fost dintr-o centrare a lui Mihai, iar Toader nu a reuşit să preia mingea din 3 metri de poarta adversă. Ocaziile s-au înmulţit spre finele reprizei la ambele porţi, însă scorul avea să rămână 1-0 pentru oaspeţi.

Intrarea lui Popolan a fost de bun augur

Deşi în prima repriză jucătorul-antrenor Popolan a fost rezervă, el a intrat în repriza secundă, în minutul 56, moment în care gruparea sa avea să-şi revină şi să înscrie de trei ori până la finele meciului. Astfel că, în minutul 70, gazdele aveau să stabilească egalitatea prin nou-intratul Popolan care a marcat după o pătrundere a sa în careu. Cinci minute mai târziu, acelaşi jucător a scăpat singur cu portarul, iar fundaşul advers, Lala avea să-l faulteze în calitate de ultim apărător, fapt ce l-a determinat pe arbitru să-i acorde cartonaşul roşu. Din acel moment, Energia Malaia a evoluat în 10 jucători până la final, iar evoluţia în inferioritate numerică avea să le producă încă două goluri. Voica a fost cel care a executat lovitura liberă de la 30 de metri şi a trimis balonul în poartă, iar Mihai, portarul oaspeţilor, nu a avut nicio replică la şutul impecabil trimis pe poarta sa. În ultimul minut de joc, proaspătul intrat pe teren, Moţ, avea să stabilească scorul final de 3-1 pentru gruparea sa.
Deşi au avut un început de meci mai slab, echipa lui Popolan a reuşit să se mobilizeze mai bine din cea de-a doua repriză, iar ambiţia de a înscrie şi-a spus cuvântul. Energia Malaia nu a putut face faţă ritmului de joc, iar avantajul obţinut în debutul primei reprize avea să fie pierdut, pe fondul unor serioase erori de marcaj. Popolan şi-a felicitat echipa în vestiare pentru devotamentul pe care l-au dovedit pe teren şi i-a încurajat ca în etapele viitoare să abordeze jocul cu aceeaşi maturitate cu care au făcut-o împotriva Energiei.
Cristi Bora, antrenorul oaspeţilor, a recunoscut superioritatea şi hotărârea mult mai mari ale adversarilor, fapt ce a determinat ca gazdele să câştige. „Rezervele pe care le-am introdus pe teren nu s-au ridicat la nivelul aşteptărilor. La scorul de 1-1 ne-am lăsat descoperiţi, iar adversarii au speculat inteligent această lacună a noastră şi au pornit mult mai decişi pe contraatac. Astăzi, Vartex-ul s-a dovedit o echipă mai bună, mai ambiţioasă şi, până la urmă, mult dorita victorie  a fost obţinută”, a declarat antrenorul Energiei Malaia, Cristi Bora.
Au evoluat formaţiile:
Vartex Rm. Vâlcea: Stoica, Maria, Mozăceanu – Popolan, Bunget, Cătinaş, Panait, Andrei – Moţ, Mihai, Sbârnea, Voica, Toader.
Energia Malaia: Mihai, Manea, Lala, Maniu, Datcu, Costache, Zaharioiu, C. Racolţa, Vangu, Apostol, Rusescu – I. Racolţa.

Prima sporite la FC Vartex

Pentru succesul repurtat în partida cu Energia Malaia, fotbaliştii de la FC Vartex au fost recompensaţi pe măsură. Astfel, prima de joc oferită de Adi Panduraşu a fost de 600.000, dublu faţă de cât au fost anunţaţi iniţial jucătorii lui Popolan. „Doresc să-i felicit pe jucători pentru devotamentul de care-au dat dovadă şi totodată le mulţumesc pentru victoria repurtată”, a spus Popolan la finele meciului.